Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "пожарникари"

Пожар избил во бараките кај скопското СУГС „Здравко Цветковски“, во близина на бензинската пумпа на „Макпетрол“. Противпожарни екипи се обидуваат да го изгасат пожарот кој целосно ги зафатил бараките. Засега нема информации за повредени, но поради густиот чад кој се издига и е видлив на булеварот Партизански

Read More

На бизарна видео-снимка која се појави на социјалните мрежи може да се види автомобил „трабант“ како во Источна Германија „расте“ како никогаш порано, бидејќи пожарникари од градот Опин одлучил со пумпа за вода потполно да подигне кола. Колата на почетокот се подигнала само на едната

Read More

Норвешките пожарникари спасиле маж кој пропаднал во септичка јама во јавниот тоалет во близина на Осло, во која се спуштил за да извади мобилен телефон, но потоа не успеал да излезе. Бидејќи на неговиот пријател му паднал мобилниот телефон, 20-годишниот Като Бернтсен Ларсен пробал да

Read More

Кавадаречки пожарникари утрово со ножици сечеа автомобил по сообраќајка, за да спасат бремена жена. Како што информираше Антоан Паракеов, началник на Службата за итна медицинска помош при Здравствен дом Кавадарци, кој бил на лице место, при директен судир на две возила, повредени биле двете сопатнички,

Read More

На прославата по повод денот на пожарникарите, командантот на скопската противпожарна бригада Благоја Менковски, истакна дека оваа 2016 година ќе биде многу значајна за пожарникарите бидејќи  ќе има измени во Законот за пожарникарство со кој тие добиваат бенефициран стаж. -„Со основите на овој закон, пожарникарите добиваат

Read More

Денеска изби голем пожар во село Бардовци. На улица „2“ број 44 утрово гореше кровна конструкција од куќа. Пожарот е изгаснат од страна на екипи од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, кои со пет возила односно 15 пожарникари го локализираа пожарот. Командантот Благоја Менковски од

Read More

Вчера попладне на булеварот „Партизански одреди“ се случи сообраќајна несреќа, во која црвен автомобил марка „алфа ромео“, од се уште непознати причини, се превртел. Уништеното возило е пронајдено кај автобуската станица веднаш спроти „Симпо“. Младиот возач и совозач останале неповредени, а нужно било интервенирање на противпожарната единица

Read More

Автомобил од марката Фијат изгоре близу главната фонтана во градски парк. Утрово околу 6 часот, едно противпожарно возило се бореше со огнот кој дивееше во возилото. Автомобилот е комплетно уништен, за среќа нема жртви. Пожарникарите кои ги затекнавме на терен велат дека причините за пожарот

Read More

Кумановските пожарникари со полни раце работа изминатово деноноќие, интервенирале на три пожари. Според РЦУК Куманово,тројца пожарникари гаснеле запалена сува трева . во населбата „Перо Чичо“, додекас само еден час подоцна , четворица нивни колеги интервенирале на запалено стрниште на површина од пет хекатри во кумановското село

Read More

Две експлозии се случиле во петрохемиската компанија во реонот Bouches-du-Rhône во јужна Франција. Во вторникот наутро експлодирале две резервоари со бензин и нафта на оддалеченост од 500 метри. Околу 120 пожарникари веднаш биле ангажорани, а француските власити информираат дека се преземени сите соодветни мерки за заштита

Read More