Thursday, May 24, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаГолем пожар во Бардовци – 15 пожарникари се бореа со пламенот

Голем пожар во Бардовци – 15 пожарникари се бореа со пламенот

Денеска изби голем пожар во село Бардовци. На улица „2“ број 44 утрово гореше кровна конструкција од куќа. Пожарот е изгаснат од страна на екипи од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, кои со пет возила односно 15 пожарникари го локализираа пожарот.

Командантот Благоја Менковски од Територијалната противпожарна единица на Градот Скопје за МИА изјави дека нема повредени лица, опожарено е поткровје, кат или вкупно 100 метри квадратни вкупна површина, а зафатен е покривот и од соседната куќа или 20 метри квадратни и котелот за парно греење.

Од МВР информираат дека од страна на Територијалната противпожарна единица е пријавено во 11 часот дека на улица „2“ во село Бардовци дека гори кровна конструкција од куќа.