Thursday, Mar 26, 2020
HomePosts Tagged "АМСМ"

Сообраќајот на патиштата во Македонија утрово се одвива по влажни коловози, информираат од Автомотосојузот на Македонија. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На македонската страна од граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно

Read More

Околу половина час има задржување на граничните премини од македонска страна за влез и за излез од државата. Нормализиран е и сообраќајот кај тунелот Демир Капија каде поради сообраќајна несреќа беше затворена едната лента, соопшти АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без

Read More

Поради вчерашната голема сообраќајна несреќа кај тунел на патот Гевгелија – Демир Капија не е целосно прооден и се уште се одвива по една коловозна лента, но се очекува наскоро расчистување на состојбата и враќање на целосниот капацитет. Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно управување со возилата.

Read More

Од Автомото сојузот на Македонија поради високите температури препорачуваат патување во раните утрински и вечерни часови, со почести одмори и конзумирање повеќе безалкохолни пијалоци. Оттаму информираат дека сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози. Препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина

Read More

Македонските граѓани и овој продолжен празничен викенд ќе го искористат за викенд одмор и „бегање“ од градските гужви. Затоа пред граничниот премин „Богородица“ според АМСМ има големи колони на возила кои чекаат до 30 минути за влез во Грција каде ќе ги „окупираат“ плажите и

Read More

Засилените врнежи од дожд ги менуваат условите за возење, па затоа треба многу да се внимава на сообраќајот низ Македонија кој според АМСМ на сите државни патишта во се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување

Read More

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово –

Read More

Сцените од ланските поплави низ повеќе региони низ Македонија никој не сака да се повторат, но по вчерашните обилни дождови веќе се појавуваат серија на проблеми низ повеќе места каде водата е надојдена. Една лента е пресечена на патот Гевгелија-Ски центар Кожув во должина од

Read More

Поради превртено возило од 7:35 часот изутрина во целосен прекин е сообраќајот на регионалниот пат Виница-Берово, во близина на село Лаки, соопштуваат од АМСМ. Се уште нема информации за повредени. Според АМСМ, од шест часот изутрина укината е забраната за тешки товарни возила на патниот правец

Read More

Ниските температури направија голомразица на дел од патиштата извести АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози. Поради ниски температури, на повисоките планински и осојничави места можна е појава на голомразица, соопшти изутринава Автомото сојузот на

Read More