Monday, Aug 3, 2020
HomePosts Tagged "адвокат"

Задолжителното присуство на адвокат во постапката пред нотарот не е во спротивност со принципот на владеење на правото, туку напротив тоа е со цел обезбедување на правната сигурност на граѓаните и е во согласност со Уставот, се вели во Решението на Уставниот суд на Република

Read More

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје. Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски. – Да, јас сум му адвокат – ни рече Шврговски, но не сакаше да

Read More

Кумановецот Зоран Андоновски од неодамна е назначен за прв и засега единствен меѓународен арбитар од Македонија во Меѓународниот трговски арбитражен суд во Софија, Република Бугарија, јавува „А1он“ За Андоновски е предизвик да се прифати и да се реализира оваа функција. Како адвокат 90 проценти од неговото

Read More

Поминуваат скоро три години од тешката несреќа на најдобриот Формула 1 возач, Михаел Шумахер. Германецот извесен период беше во кома, а потоа беше префрлен во приватната болница на неговото семејство каде што примаше соодветна терапија која даваше охрабрувачки резултати. Сепак, адвокатот на Шумахер, Феликс Дан,

Read More

Во судница на Основниот суд во Охрид за време на завршанта расправа по предметот еден од адвокатот физички го нападнал својот колега. Тој го удирал со тупаници по главата, а посериозен инцидент спречила судската полиција. Врз насилниот адвокат ќе биде поведена соодветна постапка од СВР

Read More