Thursday, Jul 19, 2018
HomePosts Tagged "Триста"

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, се одложи за 19 февруари бидејќи поради новиот распоред на претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев ќе се менува судијата и членовите на

Read More

Во Кривичниот суд денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Новото рочиште е закажано за 28 декември. Денеска требаше

Read More
POST TAGS:

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Досега судењето беше одлагано два пати, бидејќи Поповски

Read More

Поради отсуство на обвинетиот Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во Министерството за внатрешни работи, во Основниот суд Скопје 1 денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот „Триста“ на СЈО, за набавката на 300 возила за МВР, со која буџетот бил оштетен за 453.570 евра. Рочиштето беше одложено

Read More

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и грчкиот министер за надворешни работи

Read More

Советот за оцена на обвинителен акт на Кривичниот суд донел одлука прислушуваните разговори за случајот „Триста“ да бидат издвоени и да не се користат како докази во понатамошната постапка, објави „НОВА ТВ“. Во издвојувањето на доказите, судот се повикал на тоа дека овие разговори биле незаконски

Read More

Специјалното јавно обвинителство вчера поднело жалба до Кривичниот совет за одлуката на судија на претходна постапка, Јелена Јосифовиќ, со која е одбиено барањето на обвинителството за замрзнување имот на помошник министер за јавни набавки во Министерството за внатрешни работи, осомничен во случајот „Триста“. Кривичниот совет

Read More

Специјалното јавно обвинителство најави дека наскоро ќе покрене обвинителен акт за случајот „Транспортер“, а денеска беа објавени четири нови истраги. За ниту едно лице не е побарано мерки за обезбедување присуство. Обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека во случајот „Табла“ се работи за злоупотреба на службената положба

Read More