Wednesday, Sep 23, 2020
HomePosts Tagged "Петар Аневски"

Советот на јавни обвинители денеска треба да расправа за оставката на Советот, Петар Аневски, кој во вторникот ја поднесе поради лични и семејни причини. Аневски во вторникот соопшти дека без разлика на оставката, тој и понатаму останува на функцијата член на Советот на јавни обвинители, каде

Read More

Досегашниот претседател на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, денеска изјави дека се повлекува од оваа функција од лични и од семејни причини, без да образложи повеќе детали за ваквата одлука. Тој додаде дека неговата оставка од функцијата претседател на Советот нема никаква поврзаност со другите

Read More

Одложена е седницата на која требаше да се избере времен наследник на Зврлевски. Постапката пак, за избор на нов обвинител ќе се одолговлечи по локалните избори, со оглед дека се поклопува со кампањата. На сето ова претходеше маратонско разрешување на Зврлевски, јавува „Радио Слободна Европа“.

Read More

Со мнозинство од 8 гласа „За“ и само еден против и тоа на претседателот Петар Аневски, Советот на јавни обвинители го поддржа барањето на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, пишува А1он. На седницата не присуствуваше Марко Зврлевски, но и членот Зоран Сулејманов.

Read More

Советот на јавни обвинители сè уште не го добил предлогот на новата Влада за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, изјави денеска Петар Аневски, претседател на Советот, кој треба да даде мислење по барањето за разрешување. Аневски, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека секако ќе

Read More

Претседателот на Советот на Јавни обвинители, Петар Аневски беше на кафе во Основното јавно обвинителство каде што денеска на распит треба да се појават пратеници од СДСМ, како оштетени во настаните од „крвавиот четврток“, јавува „А1он“. Аневски кажа дека може да си оди во ОЈО и

Read More

Петар Аневски, претседателот на Советот на јавни обвинители ја повика Катица Јанева со СЈО да соработува во интерес на владеење на правото, но е загрижен како ќе функционираат во иднина овие две институции во правосудниот систем што според него не е предвидено во Уставот на

Read More