Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "семејно насилство"

Охриѓанката Ф.Ѓ. (56) добила кривична пријава од СВР Охрид за загрозување на сигурноста, поради тоа што, како што велат од полицијата, подолго време го малтретирала и го заклучувала 34-годишниот син, поради што нему му се влошила здравствената состојба. Според СВР Охрид, пријавената 56-годишна жена подолг временски

Read More

По околу 1.000 лица годишно во изминатите три години се јавиле на СОС Линијата 15-315 да пријават семејно насилство. Во текот на минатата година 51 процент од нив пријавиле психичко насилство, 22 физичко, 23 економско и 24 проценти сексуално насилство. Според податоците на Кризниот центар „Надеж“

Read More

Националниот совет за родова рамноправност денеска организира конференција на тема „Поддршка на жртвите на насилство – чија е одговорноста“. Конференцијата е дел од активностите на проектот „Ратификација на Истанбулската конвенција“, кој е финансиран од Европска Унија од ИПА 2 механизам за граѓански организации , спроведувано од

Read More

Градоначалникот на Белград, Синиша Мали, е обвинет за семејно насилство, откако неговата сопруга Марија Мали поднела кривична пријава. Првото основно обвинителство во Белград потврди дека примило кривична пријава која Марија Мали ја поднела поради семејно насилство. -Обвинителството прати барање за собирање потребни докази поради проверка на наводите

Read More

Со највисоки полициски и државни почести во присуство на семејството, роднините, пријателите, колегите и голем број високи старешини од Министерството за внатрешни работи во вечното почивалиште денеска беше испратен полицискиот службеник Горан Станишевски на гробиштата во населбата Карпош во Куманово. Станишевски на 30-ти минатиот месец во

Read More

Еден полициски припадник го загуби животот при интервенција во куќа во Куманово откако било пријавено семејно насилство. Напаѓачот им се нафрлил на полициските службеници, а еден од нив смртно го прободел во грбот по што тој од тежината на повредите починал на лице место и

Read More

Активисти за заштита на жената од Кавадарци за порталот Сакам да кажам откриваат шокантен случај на семејно насилство кој како да е излезен од хорор филм. Маж долго време ја мачел својата жена која не била по потекло од Кавадарци, со тоа што ја врзувал

Read More

Репутацијата на славниот холивудски актер е доведена во прашање откако неговата сопруга, актерката Амбер Херд, го обвини дека физички ја нападнал и дека бил насилен под дејство на дрога и алкохол. Од таборот на Деп соопштуваат дека актерката ги лажирала сликите на кои и се

Read More

Идиличната романска на холивудскиот пар Џони Деп и речиси двојно помладата Амбер Херд има нетипочно филмски несреќен крај. Актерката Херд поведе судска постапка за развод и го обвини Џони Деп дека ја претепувал за што објави и слики на кои се гледаат модрици на лицето,

Read More

Европската мрежа Жени против насилство WAVE и партнерските организации започнуваат со кампањата Step up! за правото на жените жртви на насилство и нивните деца за пристап до сервиси за поддршка и заштита. „Во многу земји во Европа не се вложува доволно во специјализирани сервиси за поддршка

Read More