Friday, Apr 3, 2020
HomePosts Tagged "договор за добрососедство"

Комисијата за надворешна политика денеска ја заврши расправата по предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија и му предложи на Собранието да го донесе на пленарна седница. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете држави, го потпишаа премиерите на Македонија и

Read More

Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваат пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските организации и странски дипломати, претседателот Ѓорге Иванов, повика на прекин на, како што рече, политичкиот

Read More

Владата на синоќешната седница го утврди предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија и истиот денеска ќе биде испратен со Собранието, соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на неговиот профил на „Твитер“. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко

Read More

Владата на Бугарија денеска и формално го достави Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка со Република Македонија на ратификација во бугарското Народно собрание. Договорот беше потпишан на 1 август во Скопје, од премиерите на двете држави, Зоран Заев и Бојко Борисов. Ратификацијата на документот е израз

Read More

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија следната недела треба да влезе во постапка за ратификација во бугарското Народно собрание, изјавила денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, пренесуваат софиските медиуми. Ова Захарива го соопштила на денешната дискусија на тема „Европската интеграција, регионалната соработка

Read More

Договорот за добрососедство со Република Бугарија што го потпиша владата на Зоран Заев е во спротивност со македонските државни и национални интереси и прави од македонската страна губитник во целиот процес, изјави денеска на прес-конференција поранешната министерка за култура и сегашна пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета

Read More

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Како што пренесува „А1он“, Бошњаковски, одговарајќи на новинарски прашања, подвлече дека со Договорот минатото и историјата

Read More

„Денеска Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања. Со тоа двете држави испраќаат важен сигнал за успешна билатерална, но и регионална соработка

Read More

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија, оценивајќи го како чекор во вистинска насока. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и на Македонија, видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете земји. Го поздравувам

Read More

Европската унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека со договорот

Read More