Friday, Jan 15, 2021
HomePosts Tagged "тиранска платформа"

Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваат пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските организации и странски дипломати, претседателот Ѓорге Иванов, повика на прекин на, како што рече, политичкиот

Read More

ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните оправдано се плашат дека претседателот на СДСМ Зоран Заев „е подготвен да ја реализира Тиранската платформа, во надеж дека од позиција на власт ќе се спаси од кривичен прогон за кривични дела кои ги извршил“, без оглед што и самиот Али

Read More

Груевски и натаму предупредува дека Тиранската платформа на албанските коалициони партнери на Зоран Заев не е завршена како закана врз унитарноста на Македонија без оглед што беа доставени гаранции до Иванов. – Уште кога Заев ги даде гаранциите и кога го потпиша оној документ со кој

Read More

На денешниот нов протест на „За заедничка Македонија“ повторно беше истакнато дека Тиранската платформа е голема закана за унитарноста и дека претседателот Иванов мора да го послуша народот кој демонстрира секојдневно. - Да не попуштате под ниту еден притисок. Нема мандат за Тиранска платформа. Не смеете

Read More

Премиерот на Албанија, Еди Рама, тврди дека Никола Груевски и неговата партија ВМРО ДПМНЕ без ниту еден услов ја прифатиле платформата на албанските политички партии, за која уште еднаш појасни дека не е од Тирана, пренесува телевизија Алсат М. Рама вели дека причините зошто не бил

Read More

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за српски Блиц посочи дека остварувањето на Тиранската платформа ќе биде многу штено за Македонија, но и потенцијално опасно за Балканот каде е доволна само една искра. За Зоран Заев смета дека е уценет политичар кој јавно може да негира

Read More

Промена на државните симболи, уставниот и унитарниот карактер на Македонија нема, изјави денеска пратеникот Петре Шилегов од СДСМ во Собранието. Ова беше одговор  на прашање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Митревски. „Не можам да се согласам со предлозите за кандидати за членови на Комисијата, предложени од СДСМ кои

Read More

Лидерот на Беса Биљал Касами за ЦИВИЛ Медиа објаснува како е создадена контроверзната Платформа на Албанците, кому таа била потребна, кој ги пласирал фотографиите направени во Тирана и каков е неговиот став за политичката криза во Македонија. „Ние сме свесни дека сето ова, во

Read More

Со самото прифаќање на против уставната Тиранската Платформа Заев и СДСМ во целост ја втурнаа Република Македонија во процес на федерализација, велат од ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение. - Нивното прифаќање на Тиранската Платформа беше потврдено и од нивниот пратеник Мухамед Зекири кој јавно и јасно пред

Read More

Иницијатавата За заедничка Македонија која веќе 26 дена ги предводи протестните маршеви за како што велат зачувување на унитарноста денес прогласи победа бидејќи СДСМ иако најавила сеуште не успеала да формира влада во коалиција со ДУИ, БЕСА и Алијансата.   - Заговорниците на Тиранската платформа рекоа дека

Read More