Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "пропаганда"

Кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски, за периодот од 2008 до 2015 година потрошил 38 милиони евра од буџетот, за рекламни кампањи кои биле емитувани на телевизиите и во електронските медиуми, информираше вчера на прес-конференција портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Тој додаде дека во оваа сума

Read More

Се чини македонското сценарио, со кое Вучиќ ги плашеше своите граѓани, почна да се случува. Во Белград, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Чачак, Лесковац, Зрењанин, Бор, Сомбор, Узице и Краљево вчера, втор ден по ред се одржаа масовни протести, на кои повеќето беа млади го изразија

Read More

Шарената револуција ги наполни светските медиуми, а се чини и дека ги охрабри соседните народи да кажат НЕ на лошите владини политики. Во вакво турбулентно време, кога вистината и граѓанската волја треба да се во фокусот, дел од медиумите со црна пропаганда се обидуваат да

Read More

Украина освен во физичка влезе и во идеолошка и пропагандна војна со Русија, па затоа украинскиот претседател Петро Порошенко донесе указ за забрана на сите филмови кои се снимени во Руската Федерација од нејзиното формирање во 1991 по распадот на СССР, а во кои е

Read More

Во Македонија има регистрирано голем број на клик-бајт сајтови кои се надеваат дека ќе земат големи пари од рекламите на Google објавувајќи вести на англиски со скандалозни и сензационалистички наслови. Examiner малку ја истражувал темава и открил дека барем три клик-бајт сајтови кои објавуваат вести во

Read More

Турските власти на социјалната мрежа „Твитер“ и изрекоа парична казна во вредност од 150.000 турски лири (51.000 долари), поради објавување на содржини кои имаат карактер на терористичка пропаганда, објави турскиот весник „Хуриет“, повикувајќи се на извори во Дирекцијата за телекомуникации на Турција. Весникот посочува дека турските

Read More