Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "починати"

Утринава околу 8 часот и 30 минути пред Министерството за култура камионче за дотур на роба прегази жена, јавува „А1он“. Камиончето според очевидци се движело во рикверц. Телото на жената цели три часа лежеше на земја, од 8 и 30 утрово до 11 и 30, а

Read More

Министерот за здравство Арбен Таравари денеска од Америка им порача на ВМРО-ДПМНЕ дека доколку не се смират и не престанат да шират паника за инфекцијата во Гостивар, да се јават кај специјалисти психијатри. „Одлучив да одговорам на барањето на ВМРО-ДПМНЕ за моја оставка, не поради тоа,

Read More

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. – Ако резултатите од овие анализи се исти, нема да бараме дополнителни. Но, ако не

Read More

Двајца пациенти починале на Инфективната клиника во Скопје, а болеста уште не е позната. Клиника е под карантин, објави порталот „СДК“. Во 14 часот, во Министерството за здравство, за медиумите состојбата ќе ја објасни д-р Звонко Миленковиќ, претседател на Комисија за заразни болести. Комисија од Министерството за

Read More

Два трговски реони на Багдад беа мета на терористички напади во кои загинаа најмалку 23 лица, а околу 60 се повредени. Сторителот на нападот се уште е непознат, но познавачите оценуваат дека нападите го носат потписот на „Исламска држава", која често напаѓа мирни граѓани во претежно

Read More

Отец Пимен повика за Задушница верниците да не ја следат само формата туку и суштински да се покажат за празникот со делење на храната и на гладните и бездомните, односно на тие на кои најмногу им треба. - Еден совет за кој не би било лошо

Read More

Во Битола се шири паника дека за само десетина дена од грип починале најмалку тројца повозрасни граѓани со тешки симптоми на грип, а дека едно младо лице било итно пренесено во Клиничкиот центар во Скопје, но дека починало од свински грип. Од одделението за заразни

Read More

Пред Владата на Република Македонија стотина граѓани на протест со мото „Доста е“ излегоа барајќи одговорност од здравствените власти за неодамнешните трагични случаи во кои бремена жена и нејзиното бебе починаа во болницата во Гевгелија бидејќи анестезиолозите биле пијани, а уште една бремена жена искрвари на

Read More