Thursday, Jul 9, 2020
HomePosts Tagged "одложено"

За 23 јануари следната година е одложено судското рочиште за предметот „Шпион“, поради неприсуство на Маријан Ефремов, кој е еден од осудените во овој случај. Судот нареди за следното судско рочиште да му се достави уредна покана на Маријан Ефремов. Предметот „Шпион“ го презеде Специјалното јавно обвинителство. Скопскиот

Read More

Поради службено патување на судијата што суди, рочиштето за предметот „Сопот“, во кој 10 лица се обвинети за тероризам, е одложено, пренесув „Точка“. повикувајќи се на „Макфакс“. На судењето беа присутни петмина од обвинетите, а ова беше прво закажано рочиште откако специјалното јавно обвинителство го презеде

Read More

Основниот суд Скопје 1 за 5 септември го одложи судењето по тужбата за клевета и за навреда на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и на Муса Џафери, против поранешниот разузнавач Слободан Богоевски за негово сведочење пред Окружниот суд во Њујорк. На рочиштето бил сослушан нотарот пред

Read More

На барање на адвокатите на одбраната, рочиштето за случајот Тврдина 2 денеска е одложено. Како што рекоа адвокатите на одбраната, непосредно пред почетокот на судењето тие биле ангажирани и од тие причини побараа ова рочиште да се одложи. Новото рочиште е закажано за 26 септември. Грујевски е

Read More

Денеска повторно се одложи судењето за предмето „Пуч“ бидејќи не се појави главниот сведок екс премиерот Никола Груевски кој треба да се соочи со Зоран Заев. Од судот официјално наведуваат дека рочиште е одложено поради отсуството на еден од поротниците со што не можел да

Read More

Основниот суд Скопје 1- Скопје го одложи првото рочиште на кое требаше да му се суди на Зоран Божиновски бидејќи не ги добиле доказите од предметот „Шпион“ кој се уште е на јавна седница во Апелациониот суд. Судијката ги побарала доказите уште во август, но

Read More

Поради технички причини авионот со донацијата од Руската Федерација се одложува за непознат период, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Оттаму посочуваат дека авионот со донацијата не полетал. Инаку, најавената помош се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 до 120 kW,

Read More

Европратничката и известувач за визниот режим за Косово Тања Фајон соопшти дека се одлага визната либералзиација за граѓаните на оваа земја. Одложено е гласањето за визна либералзиација на Косово од 12 јули за 5 септември. Гласањето најмногу зависи од ратификацијата на спогодбата за демаркација на

Read More

Веќе трет пат по ред се одложува судењето против Здравко Савески и Владимир Куновски од политичката партија „Левица“ кои се осомничени за демолирање на народната канцеларија на претседателот Иванов. Како и претходно така и сега проблематично е добивањето на извештајот од вештачењето за штетата кое одбраната

Read More

Денес повторно е одложено рочиштето во салата на Врховниот суд каде требаше да продолжи постапката за обвинетите за нападот во Диво Насеље заедно со нивните потенцијални јатаци. Кривичниот суд посочува дека ги исполниле сите услови за користење на главната сала во Врховен, но тие не го

Read More