Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "легенда"

Спортскиот коментатор Златко Калински по 42 години на професионална кариера помината во Македонската радио телевизија им кажа збогум на гледачите. Својот последен пренос го одработи на полуфиналниот реванш натпревар меѓу Атлетико Мадрид и Реал Мадрид на Винсенте Калдерон во Лигата на шапмионите со зборовите „сите

Read More

Влезете во Шани Шингнапур, село во кое на куќите не постојат врати, место каде продавниците се отклучени, а мештаните никогаш не се во опасност. И сето тоа благодарение на легенда стара 300 години. Ова е приказна за селото Шани Шингнапур во индиската држава Махараштра, во

Read More

Во Охрид, на 87 годишна возраст, синоќа почина познатиот професор и тренер, пливачката легенда и доајен на маратонското пливање во Македонија, Александар Леко Радиќ. Погребот ќе се изврши утре 18-ти јуни, на градските гробишта во Охрид. Александар Леко Радиќ беше вистинска спортска легенда на Охрид. Тој

Read More

Мухамед Али, денес во раните утрински часови, починал во 74-тата година од животот. Али бил еден од најголемите спортисти во историјата, боксерска легенда каква што повеќе нема да се појави. Toj бил префрлен во болница во Феникс на почетокот на седмицата поради респираторни проблеми, пренела агенцијата

Read More

Доцна синоќа, околу 22:45 часот во болницата во Белград, на 82-годишна возраст почина познатиот актер Бата Живојиновиќ. Оваа вест денеска оддекна во сите медиуми во регионот а Балканот веќе се збогува од актерската легенда. „Почина синоќа околу 23 часот во сон по неколку болести кои му

Read More

Легендарниот каратист и тренер Димче Кичевски вчера почина по долго боледување. Кичевски беше дел од овој спорт цели 48 години. Тој е двократен првак на СФР Југославија, во 1980 станува балкански првак, а неколку месеци подоцна се закитува и со бронзен медал на ЕП во Австрија.

Read More

Денес својот 28-ми роденден го прославува фудбалската ѕвезда која е четирикратен освојувач на Лигата на шампиони, 7 пати ја освоил Ла Лига, 2 пати Светскиот клубски шампионат, безброј пати номиниран и 4 пати избран за добитник на наградата Ballon D'Or, каталонскиот гигант Лионел Меси. По тој

Read More