Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "карате"

Во Хрватска, поточно во Ријека и Загреб веќе месец дена се одржуваат 3-тите Европски Универзитетски игри - Универзијада во 21 спорт. Македонските каратистки во најтешката дисциплина - екипни борби, успеаја да го освојат бронзениот медал, прв во Македонската карате историја. Медалот го освоија студентките на универзитетот св. Кирил и Методиј - Скопје,

Read More

  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски во спортската сала во ООУ „Наум Наумовски Борче“, денеска го означија почетокот на најголемиот карате турнир во нашата земја од меѓународен карактер „Гази Баба Опен 2016“. Турнирот се одржува по 10-ти пат

Read More

Легендарниот каратист и тренер Димче Кичевски вчера почина по долго боледување. Кичевски беше дел од овој спорт цели 48 години. Тој е двократен првак на СФР Југославија, во 1980 станува балкански првак, а неколку месеци подоцна се закитува и со бронзен медал на ЕП во Австрија.

Read More