Wednesday, Sep 23, 2020
HomePosts Tagged "Непал"

Гаурика Синг со само 13 години и 255 дена ќе биде најмладата учесничка на Летните олимписки игри во Рио кои започнуваат за неколку дена. Таа поседува неколку државни рекорди на Непал, а го преживеала страшниот земјотрес кој однесе 9000 жртви. Таа ќе настапи во квалификациите во

Read More

Непал вчера го издаде првиот пасош на трансполова личност, а во документот во рубриката за пол стои ознаката „О“ која значи „other“ (други), соопштија властите. Одделот за издавање на пасошите на непалското министерство за внатрешни работи, првиот пасош со ознаката „О“ го издаде на Моника Шахи

Read More

Монсунски дождови поредизвикаа лизгање на земјиште при што загинаа 15 луѓе во западен Непал, соопшти Министерството за внатрешни работи. Лизгањето на земјиште било во две села во близина на туристичкиот град Покхар, 125 км. западно од Катманду. Најмалку 22 куќи се уништени. Владата стравува дека двата

Read More