Saturday, Feb 15, 2020
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 5)

Пожарот на Матка е локализиран, а оној во селото Требовље кај Македонски Брод што е активен десетина дена, се проширил кон општините Брвеница и Гостивар, во делот на селото Корита, информира Центарот за управување со кризи (ЦУК). Активини пожари, според ЦУК, има во речиси сите делови

Read More

Центарот за управување со кризи (ЦУК) претпладнево извести дека се активни повеќе пожари во земјава. Според пристигнатите информации до 8 часот, пожарот во атарот на селото Требовље во општина Македонски Брод сè уште е активен, но засега нема опасност за селото. Исто така, спречено е и

Read More

Има индиции дека некој околу хидроцентралата Козјак вчера нешто потпалувал, изјави директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу за неколкудневниот пожар кај село Требовље. Салиу обвини дека поради несоработката со некои лица од локалната самоуправа, пожарот се раширил. – Десет луѓе го напуштија местото, мислеа

Read More

Министерството за образование и наука ги објави конечните резултати од првиот приемен рок од Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови во Република Македонија за учебната 2017/2018 година. Од МОН наведуваат дека електронското пријавување е активно од вчера се додека има слободни места, за

Read More

Постариот од двајцата пациенти од Гостиварско кои починаа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, за што вчера информираше Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, е жртва на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, дознава неофицијално „Мета“ од извори во здравствените институции. Во очекување

Read More

Министерот за здравство, Арбен Таравари, вели дека анализите за причините за смртта на двајцата гостиварци, кои починаа на Клиниката за инфективни болести, засега се прават во Тирана, Приштина и во Скопје. – Ако резултатите од овие анализи се исти, нема да бараме дополнителни. Но, ако не

Read More

Регистриран е потрес од 2,5 степени по рихтеровата скала, на длабочина од 2 километри, а со епицентар во Охрид. По овој потрес, регистриран е уште еден со јачина од 2 степени по Рихтер, повторно со епицентар во охридското подрачје. Овој потрес бил на длабочина од 1

Read More

Двајца пациенти починале на Инфективната клиника во Скопје, а болеста уште не е позната. Клиника е под карантин, објави порталот „СДК“. Во 14 часот, во Министерството за здравство, за медиумите состојбата ќе ја објасни д-р Звонко Миленковиќ, претседател на Комисија за заразни болести. Комисија од Министерството за

Read More

Жителите на Дојран денеска на референдумот гласаа против отворање на рудникот Казандол и против отворањето нови рудници. Според резултатите објавени од општинската изборна комисија, на референдумот излегле да гласаат 51,22 отсто од регистрираните гласачи или 1.407 од 2.747 полнолетни жители. На референдумот излегле доволен број гласачи

Read More

Минимални температури беа измерени : 12 Лазарополе, Маврово, Крушево, 13 Берово, 14 Пожаране, Ѓуриште, 16 Крива Паланка, Штип, Виница, Тополчани, 17 Охрид, Прилеп, 18 Битола, Тетово, Струмица, Претор, Куманово, Д. Капија, Скопје, 19 Гевгелија, 20 Дојран. Наврнат воден талог (во л/м2) за 24 часа, до 8

Read More