Saturday, Apr 4, 2020
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 4)

Според првичните и неофицијални резултатати, референдумот во Валандово против отворање рудници и стопирање на изградбата на комплексот Казандол не успеа. Како што информира претседателот на општинската изборна комисија Илчо Танчев за МТВ, на 24-те гласачките места излегле 4.680 граѓани или 46,11 проценти, што е недоволно за

Read More

Армијата на Република Македонија денеска одбележува 25 години од формирањето. Централната свеченост е најавена за вечер во 19 часот на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, во присуство на претставници од државни институции, локални самоуправи, амбасади, граѓански здруженија и други. На свеченоста, според најавата

Read More
POST TAGS:

Двојно пониски од просекот за август се водостоите на реката Вардар кај Јегуновце и во Скопје, Зајчев Рид, како и на Црн Дрим кај Ложани, покажува денешното хидролошко мерење на УХМР. Опаѓање бележат и нивоата на Вардар кај Велес и Демир Капија, на Крива Река кај

Read More

Изворите во кочанското село Рајчани целосно пресушија поради високите температури и долготрајната суша. Состојбата со немањето вода за домаќинствата и за напојување на добитокот е алармантна, велат жителите. – Ситуацијата ја спасува Противпожарната единица од Кочани која со цистерни ги снабдува населението и добитокот, но и

Read More

Пожарот што започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во Прилеп сè уште е активен, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму велат дека во текот на вчерашниот ден пожарот се обновувал во неколку наврати и во близина на манастирот Трескавец каде

Read More

Во месец август за само десет дена во Кочани се регистрирани 14 пожари, информира Дејанчо Арсов, командир на ТППЕ Кочан. Посочи дека се уште треба да се работи на подигнување на свеста кај граѓаните за заштита од пожари, за што ТППЕ на Кочани и понатаму продолжува

Read More

Изгасен е пожарот што вчера и ноќеска му се закануваше на манастирот Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на прилепската противпожарна едиинца, преку сто доброволци се јавиле на повикот и во раните утрински часови пожарот е изгаснат, но во текот на денот жариштето го

Read More

Повеќе од двојно зголемен во однос на просекот за август е водостојот на реката Вардар кај Јегуновце, покажуваат денешните хидролошки мерења на УХМР. Зголемувања на нивоата има и на Вардар кај Зајчев Рид, како и на Струмица кај Сушево, додека нивото на Пчиња кај Катлановска Бања

Read More

Во текот на вчерашната вечер, за време на Супер купот на УЕФА, не е регистрирано зголемување на вообичаениот број интервенции, соопшти Министерство за здравство. На Клиниката за токсикологија не е примен ниту еден пациент, во службата за Итна медицинска помош не се регистрирани колапси, а само

Read More

Министерството за здравство информира дека согласно најавата на метео-алармот од УХМР, и утре територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Министерството за здравство препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60 годишна возраст, додека сите

Read More