Sunday, Feb 16, 2020
HomeДЕНЕШНАРепублика (Page 3)

Дваесет и четири новозаразени со ХИВ се регистрирани за осум месеци оваа година во Македонија. Сите се мажи на возраст од 20 до 49 години. Според месечните извештаи на Институтот за јавно здравје најголем дел од новооткриените случаи се од Скопје, а има и од Прилеп,

Read More

Појавата на мали сипаници и прогласувањето на епидемија во Гази Баба ги извади на површина и застрашувачките бројки за имунизацијата во главниот град. Дури 40 проценти од децата кои се регистрирани во пунктот во Карпош а кои се родени во 2015 година не ја примиле задолжителната

Read More

Досега не се регистрирани нови случаи на заболени со морбили, ниту клинички ниту лабораториски, а петте претходни се во добра здравствена состојба, соопштија од Министерството за здравство. Оттаму посочуваат дека за време на викендот се вакцинирани околу сто лица кои биле во непосредна близина со заболените

Read More

Водостоите на речиси сите реки во Македонија се под просекот за септември, покажува денешното хидролошко мерење на УХМР. Како што пренесува МИА, Драстично намалување е регистрирано на Црн Дрим кај Ложани, од просечните 102 на 24 сантиметри. Нивоата на Пчиња кај Катлановска Бања, на Брегалница кај Берово,

Read More

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала се случил претпладнево во 8.50 часот во Охрид. Според податоците од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 9 километри источно од Охрид, 7 километри југоисточно од Косел, а се случил на длабочина од 2 километри.

Read More

Локализиран е пожарот во Националниот парк „Пелистер“, во месноста Извори, над селото Маловишта, соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот, кој избил вчера, зафатил сува трева и нискостеблести растенија, а во негово гаснење интервенирале вработени од Националниот парк „Пелистер“, пожарникари од Битола, лица од

Read More

Зголемување на капацитетите на охридскиот аеродром и негово промовирање во аеродром за нискобуџетни компании кои ќе нудат летови за поголем број дестинации, е една од заложбите на Владата за развој на воздушниот сообраќај во земјава. Ова прашање денеска го отворил министерот за транспорт и врски, Горан

Read More

Пожарот над Македонска Каменица кој започна од месноста Валичарско маало е ставен под контрола, но се уште активен. Според информацијата од ЦУК Делчево, првичната проценка е дека со пожарот е зафатена површина од околу 70 хектари висока борова шума. - Во гаснењето на пожарот од

Read More

Според првичните и неофицијални резултатати, референдумот во Валандово против отворање рудници и стопирање на изградбата на комплексот Казандол не успеа. Како што информира претседателот на општинската изборна комисија Илчо Танчев за МТВ, на 24-те гласачките места излегле 4.680 граѓани или 46,11 проценти, што е недоволно за

Read More

Армијата на Република Македонија денеска одбележува 25 години од формирањето. Централната свеченост е најавена за вечер во 19 часот на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, во присуство на претставници од државни институции, локални самоуправи, амбасади, граѓански здруженија и други. На свеченоста, според најавата

Read More
POST TAGS: