Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "зголемување"

Eфектот од зголемувањето на минималната плата и зголемувањето од 2 процента кај вработените во градинките ќе биде до 2.040 денари во зависност од нивното работно место, рече денеска министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. – Основната бруто-плата пред зголемувањето од 2 процента за септември

Read More

Собраниското мнозинство на денешната пленарна седница го отфрли предлогот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување закон за зголемување на пензиите за 5 отсто од 1 јануари следната година, јавива „Мета“. По ова, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, во знак на револт, ја напуштија салата. Илија Димовски, координатор на една

Read More

Последните десетина дена бројот на издадени дневни дозволи за рекреативен риболов во Дојранското езеро се зголемил за околу 200 отсто ,вели концесионерот Илчо Парчев. Според него, веста за појава на пирани во езерото го зголемила интересот кај спортските риболовци. – Сите сакаат да ја фатат оваа необична

Read More

Три месеци по евакуацијата на илјадниците бегалци и мигранти од импровизираниот бегалски камп на македонско-грчката граница, грчките власти соопштија дека повтроно е забележено зголемување на обидите за нелегално преминување на границата кон Македонија, пишува весникот „Катимерини“. -Тие одат со воз до селото Муриес и се обидуват

Read More

Оваа година руската валута покажа „радикално јакнење”, бидејќи опстана во услови на пад на цената на нафтата. Иако во 2015 година рубљата беше меѓу последните пет валути според своите показатели, оваа година руската валута се пласираше на трето место. Во вториот квартал оваа година стопанската активност на

Read More

„Платите на многу работници во Македонија не ги покриваат ни неопходните трошоци за живот, а тоа е посебно забележливо овде во Штип и веднаш да кажам - ние тоа ќе го промениме“, рече Драган Тевдовски, претседател на Комисијата за економија и член на Извршниот одбор

Read More

Од 1 јули, како што беше најавено, ќе дојде до зголемување на капитацијата за матичните лекари за 10 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по посетата на новиот дом на култура „Кисела Вода-Кино“ (КВК). – Како што беше најавено така и ќе се реализира,

Read More

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2016 година изнесува 22.356 денари и бележи раст од 2,8 отсто во однос на април 2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика. Зголемувањето е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во

Read More

Цената на нафтата порасна на денешните берзански тргувања, како последица на падот на вредност на доларот. Вредноста на американскиот долар четврти ден по ред паѓа во однос на главните конкурентски валути, што ја зголеми побарувачката на суриовини, бидејќи нивната доларската цена ги прави поевтини за корисниците

Read More

Калифорнија ја престигна Франција како шеста најголема економија во светот, благодарение на силниот економски раст и јакнење на американскиот долар спрема други валути, се вели со официјални податоци. Најнаселената американска сојузна држава со БДП од 2.500 милијарди долари ја претекна Франција и Бразил кој е погоден

Read More