Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "вежба"

Повеќе единици на армијата на САД влегоа во Македонија преку граничниот премин Деве Баир. Тие ќе одржат вежба со АРМ на Криволак наречена Драгон Гардијан во текот на наредните денови. Триста американски војници со 120 возила групирани во шест конвои ќе учествуваат на воената вежба до 10

Read More

Армијата на Република Македонија и Црвениот крст на РМ денеска на воениот стадион во градски парк во Скопје ќе реализираат заедничка вежбовна активност на која ќе бидат претставени постапки за спасување животи при кризни состојби. На свеченоста ќе присуствуваат претставници на АРМ, Црвениот крст на РМ

Read More

Два дена пред крвавиот упад во Собранието, Тигрите вежбале во Македонската опера и балет каде директор е Игор Дурловски. Дурловски во моментот на упадот беше и еден од оргнизаторите на протестот. Некаде околу 14 часот, 15 прпадници на специјалната единица Тигри вежбала во МОБ. На

Read More

Северноатлантската алијанса, со распоредувањето сили во поранешните советски воени бази во Европа, подготвува база за глобален напад врз Русија, изјави првиот заменик-претседател на Комитетот на Советот на Федерацијата за одбрана и безбедност Франц Клинцевич. „Тие имаат многу сериозни планови во рамките на концептот на тнр. глобален

Read More

Денес на паркингот пред СЦ „Борис Трајковски“ припадниците на МВР ќе изведат показна вежба, принудно запирање на возило со помош на инструментот „стингер“. Оваа вежба е предвидена како тематска единица со наслов „Обука за контрола на возилата во сообраќајот“. Како што соопшти МВР, обуката е дел од

Read More

Кумановската противпожарна единица доби донација противпожарно возило од компанијата ОКТА. Оваа донација ќе придонесе кон зголемувањето на ефикасноста и капацитетите на територијалната единицата за противпожарна интервенција на Куманово. „Ова е втора донација на ОКТА годинава во делот на противпожарната заштита. Овој пат се одлучивме да донираме

Read More

Често имате главоболки и пиете апчиња. Заборавете на апчињата, тајната е во вежбањето. Данскиот научник Бјарне Мадсен докажал дека вежбите за издржливост ја спречуваат појавата на главоболки. Истражувањето било направен во Центарот за истражување на главоболки во Глоструп на 60 испитаници кои често страдале од

Read More