Wednesday, Sep 16, 2020
HomePosts Tagged "сведоци"

Владата на Република Македонија на вчерашната 38 седница, донесе одлука да предложи до Собранието на усвојување предлог закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, информираат од владината прес-служба. Според Владата, целта на оваа предложена законска измена е да се обезбедат услови за

Read More

Собранието денеска треба да распише оглас за избор на нов јавен обвинител. Постапката следи по разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, чин кој власта го најави како „почеток на реформи во правосудството“. Дали е тоа доволно за почеток? Според правните експертите - не! Неодамна

Read More

Првиот човек на Врховниот суд, Јово Вангеловски, како претседател на Кривичниот совет, и судиите Васил Грчев, Киро Здравев, Џемали Саити и Фаик Арслани, во образложението на одлуките за притвор на обвинетите кои ги пренесува „Макфакс“, според приложените докази, оценуваат дека обвинетиот Горан Грујовски веќе влијаел

Read More

Специјалното јавно обвинителство најави дека повеќе нема да ги толерира бесконечните одложувања на распити на сведоци или осомничени кои одбиваат голем број на покани со најразлични оправдувања. Нема можност за бекство или нејавување на поканите на СЈО на лицата кои тоа ќе ги повика како осомничени

Read More

На новото судско рочиште за битката во кумановско Диво Насеље сведочеа дел од локалните жители, како и еден полицаец кој се сомничи дека е дел од терористичката група која ја нападна македонската полиција, пренесува Акдемик. Станува збор за Арсим Бајрами кој утрото на 9 мај не

Read More

Јавното обвинителство во случајот „Диво Насеље“ ги демантираше тврдењата на одбраната дека осомничените терористи кои имале командна функција биле убиени за време на вооружената борба, а не по приведувањето во полициската станица. Обвинителите кои го водат случај ги презентираа своите аргументи и докази, како и

Read More

Преставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Анкетната комисија за скандалот за прислушкување како сведоци ќе ги повикаат Бранко Палифров, Александар Верушевски син на екс-разузнавачот, како и лидерот на опозицијата Зоран Заев, со тоа што заедничко за сите нив е поврзаноста со случајот Пуч. Денеска на дневен ред на

Read More

Премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставревски не присуствуваа на првата седница на собраниската анкетна комисија за нелегалното прислушкување на телефонските разговори. Од владејачката партија соопштија дека Груевски не можел да сведочи поради службено патување во странство, а дека ќе биде слободен на 14-ти декември. Ваквото

Read More

Анкетната комисија за прислушување во Собранието на Република Македонија како први сведоци ги повика врвните лица од раководството на власта премиерот Груевски и вицепремиерот Ставревски, вклучувајќи ја и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Како сведоци се повикани од членовите на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ,

Read More

Дали сме сами? Не спрема тие што го слават светскиот НЛО ден. Секоја година на 2ри јули, НЛО ентузијастите го слават можното постоење на живот надвор од нашата планета. Нуренберг, Германија, Април 1561 Сведоците опишуваат крстови, големи плочи и други чудни објекти во небото како војуваат едни

Read More