Friday, Oct 16, 2020
HomePosts Tagged "Туризам"

Петмина новинари од Полска ја посетија Македонија за да ги откријат убавините на земјата и да ја промовираат како туристичка дестинација помеѓу полските туристи. Новинарите, кои во Македонија престојуваа од 17 до 22 јули на покана и во органазија на „ТАВ Македонија“, ги посетиле Скопскиот и

Read More

Поради огромната заинтересираност на љубителите на карпестите авантури и морето, туристичката агенција „Ескејп Травел“ со гордост го лансираше новиот уникатен веб- сајт составен од нови и актуелни патувања. Од агенцијата велат дека патниците на новиот сајт ќе може да најдат многу повеќе информации околу нивното сместување

Read More

Откако шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров минатата недела изјавил дека Црна Гора со влезот во НАТО ги жртвува економските односи со Русија на руските државни телевизии се емитувани репортажи чија порака е дека Русите не треба да ја посетуваат таа земја. Во прилогот под името

Read More

Веќе е одбрано идејното решение за новата модерна плажа во охридско Подмоље која треба да почне да се гради кон крајот на оваа или следната година. Најавата за новиот туристички проект ја дадоа министерот за транспорт Мисајловски и екс премиерот Никола Груевски при посетата на

Read More

Венеција е сигурно најпознатиот град на вода во Европа кој често е цел на многумина туристи од целиот свет, но со свои убавини и посебности може да се пофалат уште неколку метрополи кои заслужуваат внимание па во продолжение ви ги откриваме. Амстердам, покрај привлечноста за забавите,

Read More

Јозеф Бенце амбасадорот на Унгарија на средба со охридскиот градоначалник Никола Бакрачевски најави отворање на Конзулат во најголемиот македонски туристички центар. На средбата се потврдија заложбите за одржување на пријателски односи меѓу двете земји, како и меѓу градовите Охрид и Веспрем, а се разговараше и

Read More

Престижниот магазин National Geographic одбра токму црквата „Свети Јован Богослов Канео“ да ја краси насловната страница на новото издание „100 места кои ќе ви го променат животот“. Во него големо внимание се посветува на убавините на Охрид кои се примамливи за туристите, како и Западен

Read More

Повеќе од 70 издавачки куќи ќе бидат дел од 28 Саем на книгата кој ќе се одржи во Метрополис арена од 12-ти до 18-ти април. Саемот официјално ќе биде зотворен во 19 часот во понеделник за сите заинтересирани читатели. Од 14-ти до 16 април во третата

Read More

Македонија е држава која на локалното население му е потребна поголема обука и знаења за туризмот, отколку на туристичките работници за подобри резултати. Затоа е создадена нова стратегија за развој на туризмот во државата 2016 – 2021. Австриската компанија „Кохл & партнер“ на барање на Владата ја

Read More

Голема е веројатноста Турција да ги откаже сите "all inclusive" аранжмани во најпрестижните морски летувалишта, изјави Махир Јунал, турскиот министер за култура и туризам. Весникот „Акшам“ пишува дека Јунале смета оти треба да се излезе од целата оваа концепција чие мислење го делат сите претставници

Read More