Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "комуникација"

Северна Кореја денеска објави дека ќе го прекине, еден од последните постоечки, канали за комуникација со Вашингтон во знак на протест поради американските санкции за лидерот Ким Џонг-ун воведени минатата недела, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА. Министерство за надворешни работи во Пјонгјанг го информира Вашингтон дека

Read More

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика регистрира зголемен број пријави и информации за сомненија за сторени кривични дела од областа на Интернет Измамите каде најчесто жртви се македонски граѓани и правни лица од земјава. Како што соопштуваат од МВР, измамите најчесто се вршат така што

Read More

Facebook се вклучува во битката за заштита на приватноста на корисниците и следењето на комуникациите од страна на безбедносните служби со тоа што наскоро ќе воведе целосна енкрипција на апликацијата за допишување Facebook Messenger. Енкрипција веќе воведоа популарните сервиси Viber и WhatsApp кој токму за

Read More

WhatsApp станува се покомплетен сервис за комуникација кој започна со можност за испраќање на бесплатни пораки, потоа ја укина годишната претплата од еден долар, воведе и аудио повици, а наскоро се очекува и додавање на бесплатни видео повици со висок квалитет.

Read More

Со оглед на зголемената тензија на политичката сцена во Македонија и најавените протести ви препорачуваме да ја инсталирате Fire Chat апликацијата од неколку клучни причини. Вообичаено е за големи собири на граѓани да дојде до оптоварување на мобилните мрежи бидејќи речиси сите користат интернет или пак

Read More

Експертот за Односи со јавност и корпоративни комуникации, од Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ д-р Димитрис Николаидис во Скопје ќе одржи предавање од областа на ПР комуникациските вештини, па за почетокот ова се неговите десет совети. Ефективно комуницирајте со Вашите клиенти! Подобрете ги Вашите комуникациски

Read More

Неограниченото пишување на Тwitter може да започне! Социјалната мрежа и официјално го отстрани ограничувањето од 140 карактери во директните пораки. Всушност, лимит постои, но е зголемен на 10.000 карактери што е и повеќе од доловно за да кажете се што сакате. DM пораките, освен што се

Read More