Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "пораки"

Сопартијците и гостите на 22 Конгрес на СДСМ му упатија конкретна порака на Заев, кој е единствениот кандидат за претседател на партијата и мандатар за состав на новата Влада. Биди државник, а не политичар - му порачаа тие во своите обраќања, бидејќи според нив, само

Read More

Турските власти вчера издале околу 150 налози за апсење на професори, осомничени дека користеле апликации за кодирање пораки на Интернет, кои им служеле на приврзаниците на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, обвинет од турските власти за организирање на обидот за воен удар на 15 јули, јави

Read More

Facebook соопшти дека и официјално стартувале со тестирање на опцијата за енкрипција на пораките со што треба да се заштити приватноста на комуникацијата на корисниците. Во Messenger ќе се воведе можност за комуникација еден на еден со целосна енкрипција и пораките ќе може да се

Read More

„Пакомак“ ќе инвестира во парк-шумата Водно, ќе ги обележи пешачките патеки, а на нив ќе постави еколошки пораки, со цел да ги потсетуваат посетителите да се грижат за животната средина - пишува Утрински. Инвестицијата за овој проект на „Пакомак“, всушност, е паричната награда што компанијата

Read More

Facebook и понатаму продолжува да ја наметнува својата волја врз корисниците на смартфони принудувајќи ги за допишување да ја инсталираат мобилната апликација Messenger. Најновата тактика предвидува блокирање на пораките на мобилниот сајт на Facebook, па така за да се допишувате ќе мора да инсталирате Messenger. Претходно

Read More

Facebook се вклучува во битката за заштита на приватноста на корисниците и следењето на комуникациите од страна на безбедносните служби со тоа што наскоро ќе воведе целосна енкрипција на апликацијата за допишување Facebook Messenger. Енкрипција веќе воведоа популарните сервиси Viber и WhatsApp кој токму за

Read More

Viber најави дека целата комуникација која ја водите преку апликацијата ќе биде заштитена со енкрипција меѓу примачот и испраќачот што ќе биде одлично за околу 700 милиони корисници кои би ја сочувале својата приватност. Исто така воведен е и скриен чат каде ќе може да

Read More

Со оглед на зголемената тензија на политичката сцена во Македонија и најавените протести ви препорачуваме да ја инсталирате Fire Chat апликацијата од неколку клучни причини. Вообичаено е за големи собири на граѓани да дојде до оптоварување на мобилните мрежи бидејќи речиси сите користат интернет или пак

Read More

  Една од најпопуларните бесплатни апликации за разменување на пораки воведе нова функција со која целосно ги заштитува содржините на пораките. Што значи тоа ? Имено освен вие и примателот на поракта никој друг нема да биде во можност да ја прочита содржината, па дури ни вработените

Read More