Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "Твитер"

Осумдесет од вкупно 81 градоначалник ја користат социјалната мрежа „Фејсбук“ во својата работа, покажа анализата направена од тим специјалисти за социјални медиуми, во периодот помеѓу 04 и 15 декември 2017 година. Втор на листата на „омилени“ социјални медиуми кои ги користат градоначалниците е „Инстаграм“. Анализата покажува

Read More

Директорот на Архивот на Република Македонија Филип Петровски беше на распит во Јавното обвинителство. Петровски се товари дека предизвикал општа опасност и загрозување на националните и верски права преку објава на социјалната мрежа Твитер. Распитот е по барање на Хелсиншкиот комитет, а пријавата ја поднесе МВР

Read More

Лејди Гага неодамна ја најави нумерата „Perfect Illusion“ која крена еуфорија уште пред да излезе, што го покажува нетрпението кое постои кај нејзините обожаватели. Песната, која Лејди Гага ја најави преку „Твитер“ би требало да излезе во септември. Нетрпението е очигледно толку големо бидејќи песната

Read More

Започна судската постапка против легендарниот фудбалер на Турција Хакан Шукур поради неговите навреди упатени кон претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган. Според последните информации, обвинителите во Истанбул побарале затворска казна за Шукур, поради неговите коментари на социјалната мрежа Твитер за Ердоган, кои во меѓувреме биле

Read More

Државјани на Пакистан и Тунис во Милано биле осудени на шест години затвор, бидејќи преку социјалните мрежи упатувале закани за терористички напади во Италија. 35-Годишниот државјанин на Тунис Ласад Брики и 27-годишниот Пакистанец Мухамед Бакас ќе бидат депортирани од Италија бидејќи ги отслужиле затворските казни,

Read More

Фејсбук, Твитер и Јутуб ќе завршат на суд. Три француски антирасистички здруженија најавија дека ќе поднесат жалби до судот против социјалната мрежа Facebook, микроблог услугата Twitter и видео услугата на Google – YouTube, бидејќи не успеаја во отстранувањето на говорот на омразата во содржината, објавена

Read More

Питер Ванхауте, поранешниот белгиски посрединик во Македонија, на својот Твитер профил објави фотографија со мачка обоена во бои, налик на состојбата на Владата вечерва. Тоа значи дека Ванхауте дава поддршка на протестите против аболицијата на Иванов. Истиот тој пишува дека се повеќе градови се приклучуваат и

Read More

Северна Кореја објави дека на одредено време ги блокира Фејсбук, ЈуТјуб, Твитер, јужнокорејските интернет-страници и Гласот на Америка. Владата во Пјонгјанг наведе дека се блокирани и „сексуалните и сајтовите за возрасни, како и за коцкање“. Фејсбук и Твитер веќе неколку месеци неофицијално се блокирани и на

Read More

Креативен „твитерџиски“ календар. Твитер календарот за 2016-та година ќе биде промовиран утре во „Јавна соба“, со почеток од 20 часот, а собраните средства од продажната изложба ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Фотографиите на календарот се на фотографот Ѕвонко Плавевски, за чија цел седуммина храбри момци

Read More

Турските власти на социјалната мрежа „Твитер“ и изрекоа парична казна во вредност од 150.000 турски лири (51.000 долари), поради објавување на содржини кои имаат карактер на терористичка пропаганда, објави турскиот весник „Хуриет“, повикувајќи се на извори во Дирекцијата за телекомуникации на Турција. Весникот посочува дека турските

Read More