Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Дилма Русеф"

Бразилскиот сенат вчера изгласа отповикување на бразилската претседателка Дилма Русеф заради прекршување на буџетските прописи и малверзации, со што заврши повеќемесечната политичка криза што го парализираше Бразил. Смената на Русеф беше очекувана, но политичката борба сѐ уште не е готова, пренесува агенцијата AP. Сега веќе поранешната

Read More

Суспендираната бразилска претседателка Дилма Русеф, денеска во Сенатот кој одлучува за нејзината политичка судбина, демантираше дека извршила кривично дело заради кое би требало да биде сменета од функција. Русеф (68) нагласи дека процедурата за нејзино сменување е „пуч организиран од нејзините политички непријатели“. – Знам дека

Read More

Конгресот на Бразил ја започнa процедурата за импичмент на актуелната претседателка Дилма Русеф која ќе опфати тридневна дебата во која збор ќе имаат народните избраници откако изби скандал за корупција и заштита на екс претседателот на кој му беше даден имунитет како советник во нејзиниот

Read More