Saturday, May 30, 2020
HomePosts Tagged "спасени"

Зоолошката градина која се наоѓаше во окупираната територија на Газа е конечно затворена по големи напори на активисти за правата на животните. Four Paws здружението успеа да ги ослободи сите 15 животни и да ги пресели во зоолошка градина во Јордан каде ќе имаат многу

Read More

Во СВР Скопје не е пријавено дека лицето Б.В. вчера пронашол две живи лица (мајка и ќерка) кои четири дена биле заглавени во кал во с.Сингелиќ и успеал да ги спаси и да ги пренесе во болница, соопшти денеска МВР. Социјалните мрежи и порталите известија дека

Read More

Властите во Тајланд по неколку дена успеа да ги спасат преостанатите стотина живи тигри од сега веќе злоогласениот будистички храм кој важеше за главна туристичка акција. Таму беа пронајдени тела на 40 младенчиња на тигри во замрзнувач, како и остатоци од диви животни. Против тројца

Read More

Тројца мажи одлучиле да пловат, но останале без својот брод откако бил уништен од голем бран среде ноќ, за несреќа ништо не им преостанало освен со пливање да пристигнат до најблисокото копно, пренесува американскиот портал „Еј-би-си“. Истите се нашле на пуст остров Фандик среде Тихиот океан,

Read More

Денеска во близина на Митилена, грчката крајбрежна стража спаси 61 илегален мигрант од морските водни површини. Акцијата започнала кога грчките власти добиле сигнал за брод кој се наоѓа во опасност, по што траектот и крајбрежната стража нашле голем чамец со мигрнати во него, кој почнал да тоне.

Read More

Маж и жена кои паднале во провалија на падините на планината Водно, во близина на локалитетот Марково Крувче, кај новотрасираниот пат биле спасени синоќа од екипа на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Како што соопштија денеска од Градот Скопје, екипата на БППЗ составена од

Read More