Thursday, Sep 24, 2020
HomePosts Tagged "смена"

Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинет на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и обвинет во случајот „Тврдина“ на СЈО, денеска бил разрешен од позицијата директор на СЕЛЕК – организација за борба против организираниот криминал во Југоисточна Европа, со седиште во

Read More

Разрешен е медицинскиот директор на Клиничка болница во Штип, Александар Стојаносвки, а на негово место е назначен др.Ален Ѓорѓиев. Инспекцијата која беше испратена во болницата констатирала нехигиена, неетичко однесување и нерегуларности во работењето, соопштија од Министерството за здравство. „По извршената инспекција во Клиничка болница Штип, воочени

Read More

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), како најголема непартиска и невладина организација на македонски иселеници во дијаспората, продолжува со соработка со парламентарното мнозинство и секоја власт во Република Македонија низ транспрентен процес, без разлика на партиска припадност. ОМД има неколку барања упатени до Зоран Заев,

Read More

По изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и извесно заминување на ВМРО-ДПМЕ во опозиција се погласни се критиките кон Груевски кој може или сам да се повлече од челната позиција на оваа партија или пак членството да побара негова смена. Дипломатски извори за А1он

Read More

Враќање назад нема, работите мора да се расчистат докрај и секој ќе одговора за своите постапки, порача министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на денешната прес-конференција во МВР, на која соопшти дека до Владата поднел барање да се разреши Митко Чавков од функцијата директор на

Read More

Ахмети не покажал доволно силно лидерство и не се исклучува можноста за негова промена како прв човек на ДУИ, пишува австриски „Дер Стандард“ повикувајќи се и на информациите од земјава, анализирајќи дека на последните избори ДУИ изгубила доста гласови кои се поделиле меѓу СДСМ и

Read More

Боксерскиот репрезентативец и шампион на Македонија е назначен за нов командант на полициската единица „Алфа“. Примислав Димовски токму по својата спортска кариера и е најпознат на македонската јавност, но досега има богато искуство во составот на безбедносните сили како припадник на специјалната единица за брзо

Read More