Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "Папа Франциско"

Пред стотина илјади верници папата Франциско на свечена миса ја прогласи скопјанката Мајка Тереза за светица за заслугите за ширење на христијанството, залагањето за сиромашните и беспомошните и инспирација за хуманизам и добри дела. Насобраниот народ со овации ја дочека веста за нејзина канонизација во

Read More

Папата Франциско денес изјави дека не размислува за пензионирање, туку дека е подготвен да ја продолжи својата мисија на водење на Црквата со 1,2 милијарда верници ширум светот. Како што пренесуваат медиумите, папата ова им го рекол на учесниците на петиот светски конгрес која се

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов ќе биде во работна посета на Ватикан придружуван од првата дама Маја Иванова која ќе ја посети детската клиника „Бамбино Џезу“ со која има соработка за скопската Клиника за детски болести. Инаку предвидено е Иванов да има ауденција кај неговата светост папата

Read More

Папата Франциско денес беше малку непријатно изненаден од боливискиот претседател Ево Моралес кој го пречека со распетие на Исус поставено на комунистичкиот симбол со срп и чекан. Оваа слика брзо го заобиколи светот, некои реагираа прилично негативно оценувајќи го потегот на социјалистот Моралес за непримерен,

Read More

Римокатоличкиот поглавар ги оплакуваше жртвите од Холокаустот во текот на Втората светска војна и ги обвниви „големите сили“ кои не превзеле ништо за да ги спречат Нацистити во систематското уништување на Евреите, како и сите малцински групи кои беа на листата за истребување на Хитлер. Папата

Read More