Sunday, Sep 27, 2020
HomePosts Tagged "компанија"

Пред две години двајцата синови на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ја формираа компанијата „Бест веј инвестмент“ во дејноста на градежништвото. Минатата година тие формирале друга компанија „ОМПЕТРОЛ ОИЛ ДООЕЛ Петровец“ која што е регистрирана за работа во нафтениот бизнис. НОВА ТВ откри дека

Read More

Американската компанија “Вестингхаус електрик” (Westinghouse Electric) има намера да поднесе документи за банкрот, објави Ројтерс, повикувајќи се на информирани извори од Тошиба (Toshiba), која го поседува поголемиот дел од американската компанија. Денес компанијата има намера да поднесе барање за судска заштита од доверители за да се

Read More

Француска компанија „Франс Телеком“, која од 2013 година е преименувана во „Оранж“, е обвинета за 19 самоубиства на нејзини вработени во периодот од 2008 до 2009 година. Долгогодишната истрага за мистериозните самоубиства на вработени во „Франс Телеком“ сега е завршена, а париското Обвинителство покрена обвиненија против

Read More

Централниот депозитар за хартии од вредност за првпат посредува во пресметка и исплата на дивиденда што компанијата ОКТА ќе им ја подели на своите акционери. Во 2015 година компанијата ОКТА оствари подобрени резултати и профитабилност споредено со претходните години. За првпат од основањето на компанијата, на

Read More

Оф шор-фирма регистрирана во Лондон, а основана од друга фирма од Кипар, денеска објави оглас за преземање на акциите на „Макпетрол“ по цена за дури 30% поголема од вчерашната цена на акцијата на оваа компанија на македонската берза. За берзата и за „Макпетрол“ оваа понуда

Read More

Компанијата ExpertMarket направи ранг листа на градови низ светот во кои луѓето имаат најдобар баланс меѓу работата и слободното време, пишува Business Insider. Критериумите се колку часа неделно и годишно луѓето во нив работат, како и колку дена одмор добиваат. Интересно е што првите два града

Read More

Првите закажани летови се за попладне, авионите ќе летаат за Фаро, Торино и Атина. По 12 дена од крвавите напади во Брисел, при што загинаа 35 лица, денеска аеродромот повторно ги отвора вратите. „Тоа отварање, дури и само делумно, е знак на надеж”- изјавија од

Read More

Директор на Ер Србија е фатен од приватни детективи како шмрка кокаин на работно место со својата љубовница која инаку му е и соработничка во компанијата, пренесува српски Курир. Детективите биле ангажирани од неговата сопруга која се сомневала дека ја изневерува, по што биле обезбедени

Read More

Од следната година, израелски туристи организирано ќе летуваат во Македонија. Израелскиот тур-оператор „Arkia International“ планира да воспостави директна авионска врска со Охрид. Ова е потврдено на денешната средба на генералниот директор на „Arkia International“, Дуду Макхлаб, со директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на

Read More

Од денеска и официјално започна да работи новата компанија Оне.Вип која ги спои двата мобилни оператори и која во моментов има 1,3 милиони корисници и пазарен удел од 53 отсто во мобилната телефонија. Според извршниот директор на новиот оператор, Никола Љушев, иако почнуваат да работат

Read More