Tuesday, Sep 22, 2020
HomePosts Tagged "банкрот"

Американската компанија “Вестингхаус електрик” (Westinghouse Electric) има намера да поднесе документи за банкрот, објави Ројтерс, повикувајќи се на информирани извори од Тошиба (Toshiba), која го поседува поголемиот дел од американската компанија. Денес компанијата има намера да поднесе барање за судска заштита од доверители за да се

Read More

Грчката компанија Маринопулос која стоеше зад хипер-маркет франшизата Карфур најверојатно ќе се спаси од банкрот откако во последен момент ќе добие помош од конкурентната на Склавентис за започнување на реконструкција, открива еМагазин. Претходно постоеа сомнежи дека Склавентис ќе им пружи финансиска помош со која ќе се

Read More

Македонија се најде меѓу земјите на кои им се заканува банкрот поради задолженоста. Листата е формирана од „Jubilee Debt Campaign“, институција која го состави извештајот со помош на Европската унија иако нејзините пораки не ги одразуваат ставовите на Унијата. За 22-те земји нотирани во извештајот, може

Read More

Познатиот рапер Куртис Џексон а.к.а 50 Cent во сведоштво пред судот во Њујорк откри дека неговиот имиџ на мултимилионер е лажиран и дека служел само за создавање на силна слика во неговите видео спотови и дека целиот луксуз е дел од сценарио. На 50 Cent

Read More

Доналд Таск, претседателот на Европскиот Совет изјави дека закажаниот Самит на земјите членки за постигнување договор за вадење на Грција од финансиската криза е одложен и наместо тоа ќе разговараат само министрите од земјите во еврозоната. Од повеќе страни учесници добиваме изјави дека преговорите се

Read More

Бундесбанк, Народната банка на Германија, достави барање до Европската централна банка повеќе да и не дава финансиски средства на Грција со кои и помага да ја одржи ликвидноста. Германците овој пат нема да попуштат и да и ги простат долговите на Грција. „Мора да биде кристално

Read More

По еуфоричните прослави на референдумот за одбивање на условите за строгите мерки за штедење грците ќе мора да се соочат со реалноста, а тоа е веќе извесен банкрот и банките немаат пари. Граѓаните се соочуваат и со големи рестрикции на повлекување на големи суми на

Read More

Грција е навистина пред тешка економска криза доколку не добие нови средства за спас на економијата и отплата на огромниот долг од 340 милијарди евра. Со наложениот референдум утре Ципрас ќе се обиде да ги „омекне“ кредиторите и да добие нешто поповолни услови кои нема

Read More

По големата неизвесност со финансиската состојба во Грција од НБРМ уверуваат дека банкарскиот сектор во Македонија е стабилен и нема никаков простор за паника, особено не за комерцијалните банки кои се со грчки сопственици или вложен грчки капитал. - Во Грција, нашите банки немаат депозити. Имаат

Read More

Откако пред  два месеци се најде на аукција, челниците денеска соопштија дека италијанскиот фудбалски клуб Парма и официјално прогласува банкрот. Тоа значи и враќање во аматерската Серија Д. Калчолигашот цела измината сезона се соочуваше со сериозни финансиски проблеми, а на отворениот оглас за нејзино откупување не

Read More