Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "џихадисти"

Елитен снајперист на британската специјална единица САС елиминирал четворица џихадисти на ИСИС со само еден истрел од пушката и тоа на далечина од 1.3 километри. Во Сирија ИСИС планирале да егзекутираат 12 заробеници со пламенофрлач и видеото да го објават на социјалните мрежи како дел

Read More

Постојат индиции дека исламисти се обидуваат да се приклучат во германската војска, со цел да се здобијат со воена обука и да ја искористат за напади во Германија и странство, пишува весникот „Велт ам зонтаг“. Поради тоа, вооружените сили бараат безбедносни проверки на регрутите од страна

Read More

Екстремистичката група Мауте како на холивудски акционен филм го нападна затворот Ланао дел Сур во градот Марави и притоа успеа да ослободи десетина свои членови кои претходно биле осудени за тероризам, а при тоа побегнале и уште 15 затвореници. Нападот бил извршен од страна на тешко

Read More

Терористите на исламската држава на брутален начин погубија шест лица така што ги фрлија во буре со врел катран. Како што јавуваат светските медиуми, овој монтруозен случај на погубување се случил во џихадистичкиот команден центар во Ал - Шор во Ирак. „Шпионите“ кои се погубени

Read More

Групата Вилајет Сејна, која е поврзана со Исламска држава објави видеоснимка во која се заветува дека наскоро ќе го нападне Израел и ќе го освои Рим. - Ова е само почеток, а средбата со нас ќе биде во Рим и Ерусалим, Евреи, чекај те не.

Read More

Бунтовничките џихадисти што го урнаа рускиот хеликоптер Ми-8 над сириската провинција Идлиб се изживувале врз телото на еден од загинатите војници од леталото, со тоа што го влечеле низ пустината како некаков воен трофеј. Откако беше соборен рускиот транспортен хеликоптер Ми-8 кој што пренесувал хуманитарна помош

Read More

Ново видео од ИСИС го потресе Балканот. Максирани џихадисти го палат српското знаме. Зад нив има знаме со арапско писмо, како и знаме од армијата на БиХ. Во еден момент се слуша и истрел. Засега не е познато каде и како настанала снимката, но се претпоставува

Read More

Руски воени пилоти инструктори загинале во петокот во Сирија за време на прелет во областа на градот Палмира, објави вчера руското министерство за одбрана. Повикувајќи се на соопштението на министерството за одбрана, агенцијата ТАСС пренесува дека двајцата руски воени пилоти инструктори вршеле прелет со сириски борбен

Read More

Џихадистите на Исламската држава егзекутирале четворица популарни сириски фудбалери откако ги обвиниле дека се курдски шпиони. Жртвите кои играле за клубот Ал Шабаб, биле обезглавени во Рака, пред толпа народ, меѓу кои имало и деца. Сликите на суровото убиство биле објавени на Твитер на страницата “Raqqa

Read More

Турскиот претседател Реџер Таип Ердоган порача дека борците на таканаречената Исламска Држава ќе горат во пеколот за сторените дела. Убеден дека Исламската Држава најверојатно е одговорна за нападот на истанбулскиот аеродром „Ататурк“ во кој животот го загубија 44 лица, додека 250 беа повредени, Ердоган после

Read More