Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "врнежи"

Топлиот и сончев викенд се надеваме дека добро сте го искористиле бидејќи почеткот на новата недела ќе помине во знакот на дождливото и променливо време, со тоа што се најавуваат и услови за дестабилизација со поизразени временски неприлики. Денес ќе има повремени врнежи од дожд кои

Read More

Временските прилики и денеска ќе продолжат со истите одлики на голема облачност со повремени врнежи од дожд, со тоа што попладне се очекува поголема нестабилност за невреме со грмежи и обилни дождови на западните краеви на републиката. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив

Read More

Временските прилики се подобруваат и денес освен послаби врнежи од дожд кои се очекуваат во попладневните часови ќе имаме претежно сончево време со периодична облачност. Утринските температури ќе се движат од 18 до 22, додека пак максималните ќе достигнат 30 степени. Ќе дува умерен ветер

Read More

Невремето, следено со поројни врнежи, силен ветер и чести електрични празнења, предизвика поплави во делови од градот, на некои места со катастрофални последици, па и човечки жртви. На прв поглед сосема неочекувано, меѓутоа за ваквата појава постојат повеќе причини кои на кратко ќе ги елаборираме. Пред

Read More

Промената на временските прилики ќе дојде до израз во текот на денешниот ден со повеќе облаци и повремени врнежи од дожд. Засега нема најави за поголемо невреме, но затоа носете чадор со вас. Утрото ќе биде доста свежо со температури под 20-от степен и повремени

Read More

Прогнозите за почетокот на викендот со дестабилизации и грмотевици се остварија, па веќе слично време може да очекуваме и денес. Во текот на денот ќе биде доста топло со максимални 32 степени, а веќе попладне повторно има услови за влошување на временските услови со врнежи

Read More

Рано утрово во Тетово кај населбата Деребој, реката Пена се излила од коритото и има поплавено земјена површина. Метеоролозите и за денеска најавуваат повремени врнежи од дожд кои на повеќе места се очекува да бидат обилни и да наврнат и до 50л/м2. Од утре повторно се очекува

Read More

Метеоролозите предвидуваат дека денес попладне ќе дојде до влошување на временските прилики кога ќе дојде до пообилни врнежи на дожд, а ќе има и грмотевици во западните и северните делови од републиката со намалување на температурите до 15-на степени. Во Скопје не очекува слично време,

Read More

Веќе сме на средина на неделата, а до денес се променија неколку временски услови. По вчерашниот топол и сончев ден, денеска не очекува мало заладување и заоблачување со минимални услови за врнежи од дожд. Републичкиот просек во текот на утрото ќе се движи од 4

Read More

Утрово патот Маврово-Дебар интезивно се чистеше од наталожените карпи кои се одронија поради врнежи на снег и повеќе часови го блокираа овој патен правец кој е еден од поризичните, но сега е прооден, како и останатите патишта низ државата на кои нема никакви застои. Со

Read More