Friday, Jan 22, 2021
HomePosts Tagged "Метју Нимиц"

Решението за името мора да се донесе со државен консензус и со изјаснување на граѓаните на референдум, изјави во вторникот министерот за надворешни работи Никола Димитров, одбивајќи да ги коментира можните решенија за разликите што Грција ги има со уставното име на Република Македонија. „Македонија ќе

Read More

Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат било какви случувања, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто. – Договорена е следната средба да биде

Read More

Медијаторот за спорот за името Метју Нимиц е охрабрен од последниот развој на настаните и е убеден дека ќе се постигне решение, пишува грчкиот весник „Катимерини“, додавајќи дека како неформална временска рамка за решавањето на проблемот е самитот на ЕУ во јуни и самитот на

Read More

Посредникот од Обединетите нации за името, Метју Нимиц, денеска во Брисел се среќава со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, по долга пауза во разговорите за името. Потоа, по 12 часот, се очекуваат официјални изјави. Предвидената заедничка вечера на преговарачот за името, Метју

Read More

По тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел посредникот на ОН за спорот со името Метју Нимиц ќе има средба со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Средбата се случува само два дена откако грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека „2018 можно да е година

Read More

Средбата меѓу претставници на Македонија и Грција со посредникот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, која е закажана за 11 и 12 декември во Брисел е знак за континуитетот на позитивната клима, која се создаде во односите меѓу двете земји по промената

Read More

Средбата на преговарачките тимови на Македонија и на Грција за спорот за името ќе се одржи на 11 и 12 декември, соопштија од канцеларијата на посредникот Метју Нимиц. „Средбата е дел од напорите на Обединетите нации да им се помогне на двете страни да најдат заеднички

Read More

Заради дискреција на преговарачкиот процес, не е објавено зошто е одложена за декември средбата на преговарачите со Нимиц. Медиуми во Грција и Македонија наведуваат различни причини, пишува Дојче веле. Што ја одложи средбата на македонскиот и грчкиот преговарач со медијаторот на ООН во спорот за името,

Read More

Средбата на преговарачите од Македонија и од Грција со посредникот Метју Нимиц, наместо на 20 или 21 ноември, како што беше најавено, ќе се одржи во декември во Брисел, велат неофицијално дипломатски извори. Одлагањето на средбата, според истите извори, било на барање на грчката страна. Средбата

Read More

Медијаторот во преговорите за името Метју Нимиц се очекува на почетокот на следната недела да презентира нов предлог за надминување на овој повеќегодишен спор пред претставниците на Грција Адамантиос Василакис и на Македонија Васко Наумовски, пренесува „Њузрум“. Средбата со двајцата преговарачи Нимиц ја закажа за 20

Read More