Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "британска"

Една од најновите британски подморници од класата „астут“ со база на Гибралтар имала „помал судир“ со трговски брод, соопшти британската Кралска морнарица, истакнувајќи дека немало „апсолутно никакви оштетувања“ на нуклеарниот реактор на „ХМС Ембуш“. Инцидентот се случил вчера во 1:30 часот по локално време, додека „ХМС

Read More

Пратеничка од британските Лабуристи е во критична состојба, откако доживеа сериозни повреди во напад. Непотврдени извештаи сугерираат дека пратеничката Џо Кокс била застрелана и прободена со нож во градот Лидс во западен Јоркшир, северно од Лондон - јавува Радио Слободна Европа. Помошничката на Кокс го потврди

Read More

Вредноста на британската фунта продолжи да се намалува, по зголемената неизвесност за тоа дали Велика Британија ќе остане во ЕУ. Падот на британската национална валута го предизвикува не само неизвесниот исход на референдумот, закажан за 23 јуни, туку и тоа што на страната на оние кои

Read More