Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "подморница"

Растат тензиите на корејскиот полуостров. Американска воена подморница опремена со крстосувачки ракети денеска пристигна во водите на Јужна Кореја а наскоро треба да и се придружат и неколку носачи на авиони. Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се сретна со членови на советот за безбедност на Обединетите

Read More

Двајца Француски инжинери во петокот попладне тргнале преку Ламанш со подморница на педали, која сами ја проектирале и изградиле, објави нивниот тим. Нивното патување до 250 километри оддалеченото француско место Сен Мало ќе трае седум дена, до петок, 12 август. Антоан Делафарг и Мишел де

Read More

Една од најновите британски подморници од класата „астут“ со база на Гибралтар имала „помал судир“ со трговски брод, соопшти британската Кралска морнарица, истакнувајќи дека немало „апсолутно никакви оштетувања“ на нуклеарниот реактор на „ХМС Ембуш“. Инцидентот се случил вчера во 1:30 часот по локално време, додека „ХМС

Read More

Американската крајбрежна стража успеа да заплени кокаин кој според проценките би имал улична пазарна вредност од неверојатни 181 милиони долари во акција на истокот на Пацификот. Кокаинот бил транспортиран во мала подморница која патувала од Мексико и била за прв пат забележана на околу 200

Read More

Шведските воени власти покренаа истрага по откривањето на остатоци од потоната подморница, за која се тврди дека е руска. Најдените остатоци, што први ги забележале тим нуркачи на групата „Оушн Икс“, се лоцирани во шведските територијални води, близу до брегот на Шведска. Откриениот потонат објект

Read More