Friday, Jul 10, 2020
HomeUncategorized

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес,

Read More

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако информацијата за бонусите предизвика жестоки реакции кај јавноста. Според

Read More

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Досега судењето беше одлагано два пати, бидејќи Поповски

Read More

Здружението на новинари на Македонија завчера испратило претставка до Одделот за внатрешна контрола при МВР за приведувањето на новинарите Махмути и Ука, кои минатата недела беа задржани неколку часа во полициската станица „Кисела вода“, поради наводно снимање на судскиот совет за време на изрекување на

Read More

Заканата од зголемената радикализација и од странските борци е загриженост што ја делат сите земји од Западен Балкан, затоа за спречувањето на овие појави потребен е пристап на целото општество, се дел од заклучоците на отворањето на регионалната вежба против тероризмот во Скопје, информира РСЕ. Ниту

Read More

Во анемична атмосфера, со мало учество во дискусиите и со повеќе празни отколку зафатени пратенички фотелји, денеска пратениците во Собранието сработија многу малку од дневниот ред, пишува Мета. Иако се гласаше по неколку точки, за половината од нив немаше доволен број пратеници во салата. Претседателот

Read More

Во Собранието на Република Македонија за денеска се планирани две продолженија на седница, а на едното од нив треба да се разгледува Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2016 година. На дневниот ред се и предлог-закон за изменување на Законот за aудио и аудиовизуелни

Read More

Судија на претходна постапка му определи 30 дена притвор на петто осомничениот Александар Јаневски викан Тошта, за обид за убиство врз пратеникот Зијадин Села, настан кој се случи на 27 април во зградата на Собранието на Македонија. Сега осомничениот пред два дена беше откриен и

Read More

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на прославата пред Владата за успехот во првиот круг на локалните избори на граѓаните „им ја честиташе слободата“. Тој рече дека имале предизвик да организираат слободни избори и резултат на тоа вечерва е изразот на слободната волјата на

Read More

Од фабрика во Штип вчера попладне 23 работници биле пренесени во болницата во градот кога кај нив се појавиле знаци на труење. По укажаната помош, биле испратени на домашно лекување, само еден работник бил задржан за понатамошна опсервација. Веднаш по труењето, на терен излегле инспектори

Read More