Tuesday, Mar 31, 2020
HomeАЈНШТАЈНИЈААтлас (Page 3)

Водечка британска психотерапевтка предупредува на голем пораст на бројот на млади мажи со сексуални проблеми заради интернет порнографија, пишува BBC. Ангела Грегори вели дека сѐ повеќе момчиња во доцните тинејџерски или раните дваесетти години патат од еректилна дисфункција. Според неа, причина за тоа е зависноста

Read More

Повеќе од 3.000 жени, облечени во традиционални баварски носии, дирндл, се собраа на саемот во градот Кемптен, во јужна Германија, и поставија нов Гинисов рекорд, јави ДПА. На саемот со овие традиционални носии дојдоа 3.164 жени. Тие го подобрија претходниот рекорд, поставен пред две години од

Read More

Организацијата Social Progress Imperative ја објави својата годишна листа за држави каде има највисок квалитет на живот. На врвот се многу држави од Скандинавија, а ова е листата на најразвиените земји во светот според нивниот животен стандард (здравство, хигиена, едукација, квалитетна исхрана

Read More

Топењето на мразот и снегот на швајцарските Алпи, предизвикано од феноменот на глобалното затоплување, почна да ги открива посмртните останки од лица кои никогаш не се вратија од своите планинарења и чии тела досега не беа пронајдени. Најновиот таков случај е пронајденото тело на 36-годишен германски

Read More

Airlander 10 е најголемото летало на светот, кое претставува хибрид меѓу авион и цепелин а вчера, за прв пат излезе од хангарот во Бедфордшир во Британија, пренесе BBC. Тоа беше премиера на леталото долго 92 метри кое чини 25 милиони фунти. Името на ова летало е

Read More

Љубиша Милетиќ од селото Скорице во Србија би требало наскоро да го оствари својот животен сон и да лета со хеликоптерот кој самиот си го направил. Тој изјавил дека нема намера да лета ни високо, ни далеку, туку на некоја од ливадите крај неговото село

Read More

Танзанијката Ванкота Капунда по преживеаната сообраќајна несреќа пред четири години, останала целосно парализирана и единствено што може да движи е главата. Но, тоа не ја обесхрабрило оваа 25-годишна жителка на островот Занзибар, па таа, иако е врзана за инвалидската количка, не се откажува од својот сон

Read More

Читањето книги може да го продолжи животниот век за две години, велат научниците од универзитетот Јејл во заклучокот од своето неодамнешно истражување од кое резултатите ги објавија во научното списание Social Science & Medicine. Коавторката на студијата Бека Р. Леви, професорка по епидемиологија на универзитетскиот

Read More

Научниците со нови откритија за враните. Според New Scientist, враните користат дополнителна алатка за полесно носење на други предмети, на пример, со помош на дрвено стапче пренесуваат метален орев. Научниците ги проучуваат враните на островите Нова Каледонија кои се наоѓаат на околу три илјади километри

Read More

Пивото е старо речиси колку и самото човештво. Тоа е најпознат светски алкохолен пијалок и трет најконзумиран пијалок после водата и чајот, што ни дава идеја за тоа колку луѓето сакаат пиво. Препорачливо е конзумирање во умерени количини а токму денеска можете слободно да наздравите со

Read More