Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Артан Груби"

“Екипата на Артан Груби” ќе се вика екипата со 17 кандидати за градоначалници на ДУИ што Али Ахмети ја престави во Гостивар. Албански медиуми, повикувајќи се на високи партиски извори, пишуваат дека за прв пат од формирањето на ДУИ, кандидатите не ги одредил претседателот на партијата

Read More

Комисијата за европски прашања на која требаше да почне амандманската расправа за Предлог законот за употреба на јазиците е одложена поради, како што појасни, претседателот на Комисијата Артан Груби неприсуство на претставници од Министерството за правда. - Министерот за правда ме извести дека е во Летонија,

Read More

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, денеска во Брисел се сретнал и со европратеникот Едвард Кукан. Двајцата соговорници зборувале за актуелните случувања во земјата, владината коалиција, реформите и за интеграциските процеси. „За да се олесни интегративниот процес, ние како парламентарно

Read More

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби, и Давид Кулен од Европската комисија, одговорен за подготвување на извештаите за Македонија и за Косово, денеска во Брисел дискутираа за реформската агенда на земјава. Груби, како што соопштија од собраниската комисија,

Read More

Претседателот на собраниската комисија за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, во Брисел се сретнал со европратеникот Кнут Фленкештајн, со кој разговарал за ситуацијата во Македонија и за европската перспектива на земјата и на регионот. Груби го запознал Фленкенштајн со реализацијата на обврските на

Read More

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, ја одложи денешната комисиска седница на која во второ читање требаше да се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, соопштија од Комисијата, додавајќи дека датумот кога ќе биде одржана ќе биде дополнително соопштен. Причината за одложувањето

Read More

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, како што најави, комисиската седница на која во второ читање ќе се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, ја закажа за 22 ноември – Денот на албанската азбука, потврдија од Комисијата за „Мета“. Груби го најави

Read More

Седницата Комисијата за европски прашања на која ќе се разгледуваат амандманите за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе биде закажана најверојатно на 22 ноември, на Денот на албанската азбука, изјави денеска претседателот на Комисијата и пратеник од ДУИ, Артан Груби. Груби го поздрави денешното гласање за

Read More

Очекувам дека на крајот на оваа година официјален Брисел ќе ја врати безусловената препорака за Македонија, изјави во Собранието на Република Македонија, Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, на средба со Амбасадорот на Албанија во Скопје, Фатос Река. Груби и Река разговараа за политичката

Read More

СЈО не води истрага за Бујар Османи и Артан Груби откако по социјалните мрежи се појавија документи со потпис на Катица Јанева во кои се бараат некакви проверки за Османи и Груби од ДУИ, објави МКД.МК. „Ве уверуваме дека тие документи не излегле од ова јавно

Read More