Sunday, May 24, 2020
HomePosts Tagged "балет"

Мери Хелен Боверс е поранешна балерина која стана вистинска фитнес атракција и со своите вежби им помогна на голем број на познати девојки да добијат совршена форма за филмските улоги како Натали Портман за време на снимањето на Black Swan. Мери Хелен Боверс ги користи

Read More

Со бесплатна изведба на операта ,,Травијата" во сабота во 20 часот Македонската опера и балет свечено ќе ја затвори овогодинешната оперска сезона. Насловната улога ја носи сопран Благица Поп Томова. Ликот на Алфред Жермон ќе го толкува Зоран Сотиров (тенор). Диригентската палка му припаѓа на

Read More

Балетското студио ,,БАX’’ од Струга, на 28 јуни со танц претставата т “Dancing Cinderella” ќе го одржи својот годишен концерт. Станува збор за настан кој традиционално 21 година по ред ги воодушевува стружани. Во својата долгогодишна работа, заедно со танц –инструкторот Тања Мојсоска  со Балестското

Read More