Wednesday, Sep 23, 2020
HomeАНТИСТРЕСПатување (Page 4)

Нул Стерн хотелот од Швајцарија нуди врвна услуга за своите посетители со најубавиот поглед кој може да си го замислите на врвот на планината на височина од 1900 метри бидејќи нема што да ви го попречува погледот, ниту ѕидови. Оваа необична идеја за поставување на кревет,

Read More

Секоја година во последниве девет години, плажата во близината на градот Конгао во кинеската покраина Шандпнг ја преплавуваат алги. Алгите, се размножуваат со толкава брзина што во јули 2013 имаше толку многу што може да ја прекријат површината на државата Конектикат. Проблемот настанал во 2007 година кога

Read More

Кликс - Сараево Туристите често се изненадени од некои локални обичаи во земјите кои ги посетуваат. Страницата Fly To Dubai објави обичаи од целиот свет кои ќе ве шокираат, а се со цел да ги упатат туристите како да се однесуваат. Ако патувате во Грција треба да

Read More

Древни градби, стари повеќе од 11.000 години, се пронајдени на Кипар и можно е тоа да е најстарото село кога било откриено во светот. Остатоците од 29-те тркалезни градби, откриени се во Климонас, во блина на градот Лимасол, соопштила Управата за антиквитети и додал дека тоа

Read More

Според резултатите од истражувањето кое го спроведе компанијата „Скајтрекс“, „Емирати“ се прогласени за најдобра авиокомпанија на светот за 2016 година. На компанијата со седиште во Дубаи наградата и беше врачена во вторникот, за време на церемонијата во рамките на настанот „Farnborough Airshow“. Ова е четврти пат

Read More

Овогодинешните награди за најдоброто од туризмот „Травел“, го поставија луксузното островско одморалиште „Nihiwatu Resort“, лоциран на островот Самба во Индонезија, како најдобар хотел во светот за 2016 година. Ова прекрасно место располага со 32 вили, од еднособни чија цена е 650 долари за вечер, до вила

Read More

Преспанското крајбрежје доби неколку нови плажи со чист ситен песок и модерни содржини за сите туристи, а и оваа година угостителите ќе се обидат да ги привлечат посетителите со многу пониски цени. Така кафето во баровите и рестораните се движи од 40 до 60 денари,

Read More

На границата на малата италијанска општина Монтегрото Терме, само на 45 километри западно од Венеција, се наоѓа базен со неверојатна длабочина од 40 метри. Радоста на нуркачите, наречен Y-40, во моментов го држи светскиот рекорд на Гинис за најдлабок базен полн со термална вода. На средината

Read More

Сејшелите се една од најпосакуваните туристички дестинации во светот, но како од вистински сон е помалиот остров Ла Диг кој е омилен на посетителите поради еден интересен детаљ. Најфотографираната Анс Сорс Д`Арџент која често се појавува на интернет пребарувањата за „рајска плажа“ е токму лоцирана

Read More

Покрај Преспанското езеро никна новата плажа кај селцето Стење која е една од најмодерните во Македонија со голема песочна површина, лежалки, кафе бар, содржини за спорт и рекреација и што е најважно чисто и мирно езеро со пријатна вода. Плажата кај Стење беше финиширана минатата

Read More