Sunday, Sep 20, 2020
Home2020September

Дали ќе се согласиме со Плутарх дека вредноста на образованието не се мери по бројот на прочитаните книги, туку по нивната употреба во животот? Во текот на целиот образовен процес сме прочитале стотици и стотици учебници и книги, но колку од сето она што сме го

Read More

Христијан Мицкоски, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, застана во одбрана на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и не даде поддршка за пресудата на Врховниот суд со кој се потврдува дека таа треба да лежи во затвор за сторени кривично дело. "Мафијата на власт потроши над

Read More

Новиот евроамбасадор Дејвид Грир кој ќе ја предводи Мисијата на Европската Унија во Република Северна Македонија денес пристигна во седиштето на ЕУ во Скопје. „Пристигнав во Скопје. Очекувам да ја запознам целата земја и нејзиниот народ, истовремено обезбедувајќи поддршка за нејзината интеграција во ЕУ“ напиша Грир

Read More

Христијан Мицкоски го осуди нападот врз политичкиот активист и бизнисмен Љупчо Палевски велејќи дека се знаат нарачателите на претепувањето и веднаш треба да следи реакција на државните органи. - Да не се залажуваме, власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на крвавиот напад врз Љупчо

Read More

Љупчо Палевски - Палчо според информации на политичкото движење Трета на кое тој е предводник, денес бил нападнат со шипка и боксорачи. Дел од медиумите пренесуваат дека е во тешка состојба и поради тежината на повредите бил префрлен итно во една приватна болница. Според други пак, тој

Read More

   Градоначалникот на Општина Карпош, по палењето на отпад кај дивата депонија, на кејот на реката Вардар позади хотелот „Александар Палас“,се обрати до граѓаните преку социјалните мрежи. Тој ја објасни целата ситуација, загриженоста, и ги наведе активностите кои локалната самоуправа ќе ги преземе Stefan Bogoev 1 ч.  ·  Деновиве пристигнаа

Read More

Александар Пандов новиот настан претседател да новоформираниот Патриотски институт на ВМРО ДПМНЕ на вчерашните протести ја запеа навивачката песна "Излези момче" порачувајќи дека никој горд Македонец нема да се откаже од Гоце Делчев. "Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а

Read More

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов очекува во текот на наредните седници на Советот на Градот да започнат со постепено преименување на улиците. – Комисијата имаше состанок минатата недела и тоа е веќе процес што го поминавме, така што како фази веќе се поминати, а

Read More

Јас им велам на младите луѓе: Не мислете на себе, мислете на другите. Размислувајте за иднината што ве очекува, мислете за она што можете да го направите и не плашете се од ништо. Оваа мисла (во мој слободен превод) кажана од неврологот Rita Levi-Montalcini, добитничка на

Read More

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржа прес-конференција по повод добиеното МАНДАТНО ПИСМО од страна на премиерот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Правдата, заедно со економијата и евроинтеграциите, се врвни приоритети на Владата во овој втор мандат. Мандатната мисија ги содржи одговорностите и реформските активности

Read More