Saturday, Sep 26, 2020
Home2020September (Page 2)

Косово и Србија не треба да го бараат „клучот“ на конечниот договор во Вашингтон, Брисел или Берлин, туку во Белград и Приштина. Ова го изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во ексклузивното интервју за весникот КОХА. Во интервјуто, таа зборува и за регионалната безбедност, обврските

Read More

  Неверојатно, како сцена од филм, на социјалните мрежи проструи информацијата дека утринава од амбулантата на Инфективното одделение во Струмица е украден починат пациент. Во својот исказ, за овој бизарен случај, директорот на болницата Наќе Гогов, изјави дека 49-годишен пациент од градот, утрово околу 09 часот

Read More

Дали ќе се согласиме со Плутарх дека вредноста на образованието не се мери по бројот на прочитаните книги, туку по нивната употреба во животот? Во текот на целиот образовен процес сме прочитале стотици и стотици учебници и книги, но колку од сето она што сме го

Read More

Христијан Мицкоски, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, застана во одбрана на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и не даде поддршка за пресудата на Врховниот суд со кој се потврдува дека таа треба да лежи во затвор за сторени кривично дело. "Мафијата на власт потроши над

Read More

Новиот евроамбасадор Дејвид Грир кој ќе ја предводи Мисијата на Европската Унија во Република Северна Македонија денес пристигна во седиштето на ЕУ во Скопје. „Пристигнав во Скопје. Очекувам да ја запознам целата земја и нејзиниот народ, истовремено обезбедувајќи поддршка за нејзината интеграција во ЕУ“ напиша Грир

Read More

Христијан Мицкоски го осуди нападот врз политичкиот активист и бизнисмен Љупчо Палевски велејќи дека се знаат нарачателите на претепувањето и веднаш треба да следи реакција на државните органи. - Да не се залажуваме, власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на крвавиот напад врз Љупчо

Read More

Љупчо Палевски - Палчо според информации на политичкото движење Трета на кое тој е предводник, денес бил нападнат со шипка и боксорачи. Дел од медиумите пренесуваат дека е во тешка состојба и поради тежината на повредите бил префрлен итно во една приватна болница. Според други пак, тој

Read More

   Градоначалникот на Општина Карпош, по палењето на отпад кај дивата депонија, на кејот на реката Вардар позади хотелот „Александар Палас“,се обрати до граѓаните преку социјалните мрежи. Тој ја објасни целата ситуација, загриженоста, и ги наведе активностите кои локалната самоуправа ќе ги преземе Stefan Bogoev 1 ч.  ·  Деновиве пристигнаа

Read More

Александар Пандов новиот настан претседател да новоформираниот Патриотски институт на ВМРО ДПМНЕ на вчерашните протести ја запеа навивачката песна "Излези момче" порачувајќи дека никој горд Македонец нема да се откаже од Гоце Делчев. "Пред се сакам да ви признам многу сум горд што сум Македонец, а

Read More

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов очекува во текот на наредните седници на Советот на Градот да започнат со постепено преименување на улиците. – Комисијата имаше состанок минатата недела и тоа е веќе процес што го поминавме, така што како фази веќе се поминати, а

Read More