Friday, Sep 24, 2021
HomePosts Tagged "Владимир Путин"

Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер предложил таен комуникациски канал меѓу тимот на Трамп и Кремљ на состанокот со рускиот амбасадор во Вашинтон по изборите, јавуваат медиумите. Рускиот амбасадор Сергеј Кислијак на своите претпоставени во Москва им рекол дека Кушнер ова го предложил

Read More

Прославата на празникот „Свети Кирил и Методиј“ не може да пројде без провокација од Бугарија, а овој пат главен виновник им е рускиот претседател Владимир Путин на средбата со претседателот Ѓорге Иванов дека писменоста е дојдена во Русија од македонската земја. „Не е важно кој од

Read More

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја. Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа, рече претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на средбата

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Москва ќе има средба со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Во рамки на работната посета, во текот на вчерашниот ден, Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа во храмот „Христос Спасител” во

Read More

Чешкиот претседател Милош Земан се пошегува со својот руски колега Владимир Путин на нивниот состанок во Кина, кажувајќи му дека има премногу присутни новинари и дека треба да ги „ликвидира“. На што, рускиот претседател рекол дека “не би било доволно“ да се намали нивниот број. Разговорот

Read More

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска во Кремљ во ситуација на затегнати односи со САД и заострена реотрика оствари средба со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон без оглед на стравовите дека до тоа нема да дојде по заострување на односите со САД откако беше извршен

Read More

Русија е потресена од страшните експлозии во метро во Санкт Петербург кои резултираа со 10 жртви и најмалку 50 повредени патници. Се води сеопфатна истрага, а по средбата со разузнавачките служби претседателот Путин посочи дека можеби станува збор за терористички напад. - Сите можни причини за експлозиите

Read More

Поранешниот пратеник на руската државна Дума, Денис Вороненков денеска е убиен во центарот на Киев. Украинскиот претседател Петро Порошенко веднаш по убиството изјави дека станува збор за „руски државен тероризам“. Тој додаде дека Вороненко бил еден од главните сведоци за руската агресија во Украина, а особено за

Read More

Единствена Русија која е предводена од рускиот претседател Владимир Путин убедливо победи на парламентарните избори кои се одржаа вчера со што уште еднаш си ја цементираше апсолутната власт во земјата, без голем простор за пресврт на опозицијата иако со помал број на освоени пратеници во

Read More

На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија од Кина на која се гледа комбе со реклама за сладолед на која е претседателот на Русија, Владимир Путин. „Сладолед кој го донесе Путин“. Досетливите Кинези веднаш почнаа да прават бизнис по Самитот на Г-20, напиша на Твитер новинарот

Read More