Tuesday, Sep 26, 2017
HomePosts Tagged "Јово Вангеловски"

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујевски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ било дозволено да влезе во Врховниот

Read More

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на кои Апелацискиот суд Скопје вчера им одреди мерка притвор,

Read More

Рајнхард Прибе и неговиот тим експерти од денеска се во посета на земјава, во рамките на нивниот ангажман од страна Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото, пишува „Мета“. Експертот на Европската Унија и

Read More

До редакцијата на Позитив стигна фотографија на која средба имаат претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и поранешниот пратеник и „теренец“ на СДСМ Есад Рахиќ. Засега нема информации дали средбата била официјална меѓу претставник на судската власт и претставник на партијата која претендира да ја

Read More

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) доставено од Јавното обвинителство, Врховниот суд реши

Read More

рховниот суд на Република Македонија ќе бара мислење од експерти за тоа дали прислушуваните разговори, т.н. „бомби“, Специјалното јавно обвинителство ќе може да ги користи како доказ во судска постапка, соопшти претседателот на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски, на денешниот брифинг со новинарите, извор

Read More

Врховниот суд на Република Македонија на денешната седница не донесе одлука дали прислушуваните разговори може да се користат како доказ во судска постапка и со расправа ќе продолжи утре во 9.30 часот. По двочасовната денешна седница, оттаму соопштија дека расправата по двете точки сè уште не

Read More

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, за денеска во 13 часот ја закажа седницата на која треба да се одлучува за користењето на прислушуваните разговори како докази во судските постапки, потврдија за „Мета“ од судот. Седницата нема да биде отворена за јавноста, но,

Read More

Шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија, евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски разговарал за состојбата во судство во Македонија. Засега ниту од делегацијата на ЕУ, ниту од Врховниот суд не соопштуваат детали од средбата, ниту пак се достапни за медиумите. Во

Read More

Врховниот суд по Велигденските празници ќе ги разгледува двата предлога на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски „бомбите“ од прислушуваните разговори да не се користат како доказ во кривична постапка, и Специјалното обвинителство да се прогласи за неовластено да поднесува Барање за заштита на законитоста,

Read More