Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "Рајнхард Прибе"

Рајнхард Прибе и неговиот тим експерти од денеска се во посета на земјава, во рамките на нивниот ангажман од страна Европската комисија да ѝ помогнат и да ја советуваат Владата во спроведувањето на системските реформи за владеење на правото, пишува „Мета“. Експертот на Европската Унија и

Read More

Реформите и односите со соседните држави се во преден план на Владата, судејќи по потезите кои ги влече премиерот Зоран Заев и неговиот кабинет. Утре во Скопје пристига специјалниот претставник на Обединетите нации, Метју Нимиц, на покана на македонската влада. Тој ќе остане во Скопје

Read More

Експертски тим предводен од Рајнхард Прибе од 17 до 21 јули повторно ќе престојува во Република Македонија како продолжение на средбите што ги имаше деновиве во Скопје, соопшти денеска Канцеларијата на Европската унија во Скопје. - Во согласност со последните најави на еврокомесарот Хан дека

Read More

Рајнхарт Прибе го започна денес скенирањето на состојбата во институциите во Македонија, почнувајќи од министерствата за надворешни и за внатрешни работи, за правда и за евроинтеграции, јавува „Макфакс“. По средбите претпладнето тој не сакаше да дава проценки изјавувајќи дека е рано за тоа и дека најпрво

Read More

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи денеска имаа работен појадок со експертот од ЕУ за реформските приоритети, Рајнхард Прибе. Димитров изразил благодарност за ангажманот на експертскиот тим предводен од Прибе што со прецизното детектирање

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре ќе допатува во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, владини претставници, како и со лидери на политичките партии. Главен фокус на неговата посета е имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино. Од Европската комисија

Read More

Германскиот експерт Рајнхард Прибе одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право што во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија се одржува во Охрид, пренесува „Макфакс“. Тој пред дваесет и петте магистранти и петте докторанти

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан го праќа Прибе во Македонија заедно со група правни експерти, соопштија денеска од неговиот кабинет. Експертската група ќе ја посети земјата наскоро за да направи анализа за моменталната ситуација, да направат анализа на претходните констатации и до каде се развиваат и да обезбедат

Read More