Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "Африка"

Националната Кошаркарска Асоцијација (НБА) денеска најави дека Дирк Новицки ќе биде капитенот на тимот на светот заедно со кошаркарот на Шарлот Хорнетс Кембл Вокер. Новицки одигра 13 пати на Ол-Стар натпреварите, а минатата сезона стана првиот странски играч во НБА кој постигна 30.000 поени во кариерата. Капитен

Read More

Мировниците на Обединетите нации наместо да се грижат за цивилното население во воени региони каде има закани за етнички чистења и масакри повторно се вовлечени во скандали и се обвинети за силувања и сексуални злоупотреби. Оваа тема веќе ја обработувавме кога го пренесовме извештајот за

Read More

Претседателот Ѓорѓе Иванов денес ќе прими акредитивни писма на четворица новоназначени амбасадори кои доаѓаат од Бразил и три африкански држави Гана, Ангола и Того. Амбасодорката Ана Марија Сампао Фернадеш ќе го преставува Бразил во седиштето во Софија, Жозе Жоао Мануел ќе ги брани интересите на

Read More