Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаСилна експлозија во Бангкок одзеде 27 животи

Силна експлозија во Бангкок одзеде 27 животи

Во тајландската престолнина Бангкок имаше силна експлозија која според последните податоци на властите одзеде 27 животи, а има сомнежи дека е предизвикана од моторциклист со бомба. Се уште нема јасни индиции дали станува збор за терористички напад и кои се мотивите, но локацијата е во една од најпрометните улици во градот и во близина на индиски верски храм.

bangkok-thailand-bomb-explosion2

Сведоците велат дека експлозијата била многу силна и довела до вистински хаос. Индискиот премиер Нарендра Моди побрза да го осуди нападот сомневајќи се дека е насочен против индиското малцинство во Тајланд.