Friday, Apr 20, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаСе запали воз на пругата Штип-Св. Николе, евакуирани сите патници

Се запали воз на пругата Штип-Св. Николе, евакуирани сите патници

pozar voz

Опожарена е локомотива на возот што сообраќал на железничката пруга Штип-Свети Николе во близина на фабриката на месната индустрија МИК Свети Николе.

Според првичните информаци од Противпожарната единица од Свети Николе, патниците се евакуирани, а пожарот е локализиран. Изгорени се три тони нафта кои биле во цистерната на локомотивата. Пожарникарите успеале да спречат да експлодира локомотивата.

Моментно пет пожарникари од светиниколската пожарникарска единица се на терен со две возила. Пожарот избувнал околу 17:45 часот, а МЖ ги презела патниците.