Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "евакуирани"

Две села се евакуирани на Тасос, каде избувнале четири пожари. Како што јавуваат грчки медиуми, постои опасност пожарот да се прошири и на поголеми населени места. Според досегашните јавувања, евакуирани се селата Принос Казавити и Свети Пантелејмон. Во гаснење на пожарите учествуваат 106 пожарникари од

Read More

На станицата Гард де Норд во Париз експлодираше сомнителен пакет, по што настана невидена паника. Полицијата добила пријава за сомнителниот пакет и веднаш реагирала, ја извадила бомбата и извршила контролирана детонација. Се стравува дека се работи за терористички напад. Маса од илјадници луѓе беа евакуирани, а

Read More

Американските власти синоќа издадоа наредба за евакуација на над 82.000 лица во југозападниот дел на сојузната држава Калифорнија, поради забрзаното ширење на голем шумски пожар. Пожарот избувнал вчера близу планинскиот премин Кахно во округот на Сан Бернардино, на околу сто километри источно од Лос Анџелес

Read More

Во болница во јужна Франција одекнале две експлозии, по што пациентите итно се евакуираат. По експлозиите во болницата се избил пожар. Локалните власти предупредуваат луѓето да го избегнуваат подрачјето околу болницата за да не им пречат на спасувачките служби. Како што пренесуваат француските медиуми, во

Read More

Опожарена е локомотива на возот што сообраќал на железничката пруга Штип-Свети Николе во близина на фабриката на месната индустрија МИК Свети Николе. Според првичните информаци од Противпожарната единица од Свети Николе, патниците се евакуирани, а пожарот е локализиран. Изгорени се три тони нафта кои биле во

Read More

Дивеат пожари во Северна Калифорнија веќе 5 ти ден. Над 20 куќи се уништени и илјадници луѓе се раселени. Во пожарот изгореа 21.853 хектари источно од градот Ловер Лејк. Активни се 21 пожар со кои се борат повеќе од 9.000 пожарникари, јавуваат локални медиуми. Повеќе од 12.000

Read More